Spoznávajme sa – Mazal tov!
Mazal tov je hebrejská fráza, ktorú Židia používajú, keď chcú vyjadriť gratuláciu k šťastnej a významnej chvíli či udalosti. Mazal tov je zároveň názov festivalu židovskej kultúry v Košiciach.
„Prehliadka podporuje toleranciu a porozumenie medzi obyvateľmi Košíc prostredníctvom umenia. Účasť na predchádzajúcich ročníkoch potvrdzuje záujem Košičanov o židovskú kultúru a vysiela odkaz do sveta, že nezabúdame na vlastné dejiny, ktorých nezmazateľnú súčasť tvorili aj Židia,“ vysvetľuje organizátorka Jana Šargová z občianskeho združenia More.
Festival vstupuje do štvrtého ročníka s osvieženým vizuálom aj programom. Organizátori chcú košickému publiku predstaviť nielen tradičnú židovskú kultúru, ale aj inšpiratívne nové umenie, preto v aktuálnom programe dostali viac priestoru mladí izraelskí umelci.
Pohľad na život v súčasnom Izraeli ponúkne už dnes podvečer sonda do tvorby spisovateľa Etgara Kereta. Keret stelesňuje dilemu človeka, ktorý miluje svoju vlasť, je si vedomý toho, že keby jej nebolo, nebolo by bezpečného miesta pre Žida, zároveň však cíti nespokojnosť s politickou situáciou. Ak nechce stratiť domov, rodinu a priateľov, musí svoje „prečo“ dávkovať opatrne. A Keret to prostredníctvom fikcie a humoru robí vynikajúco. Ukážky číta Peter Kočiš, tvorbu autora priblíži Beáta Beregrad Grünmannová.
Izrael je miesto, kde sa stretáva a mieša židovská kultúra z rôznych kútov sveta, vďaka čomu je tamojšia hudobná scéna mimoriadne pestrá.
Na festivale v Košiciach ju zastúpia speváčka a skladateľka Gitla a kapela Sumsum hrajúca originálnu fúziu gypsy, klezmeru a blízkovýchodných folklórnych vplyvov. Nespútaná energia Sumsum robí z ich koncertov nezabudnuteľné zážitky.
Na festivale židovskej kultúry by nemal chýbať klezmer. Postará sa o to päťčlenný ansámbel Létající rabín z Prostějova. Východiskom jeho tvorby je tradičný zvuk, folkloristický prístup a cieľom súčasná a zároveň nadčasová muzika. Inštrumentálny klezmer sa v jeho tvorbe prelína s piesňami v jidiš a ďalších jazykoch. Létající rabín tvorí prekladmi aj vlastné texty, ktoré – verné tradícii jidiš folklóru, iskrivo reflektujú našu dobu. Deťom a ich rodičom bude patriť bábkové divadlo Golem a alchymisti pražského Studia Damúza na motívy príbehov zo starej pražskej židovskej štvrte.
Festivalový program dotvára poľský film Dozvuky, kvíz a sprievodné podujatia L‘Chaim, ochutnávka židovského jedla a vína a potulky Židovské Košice. Podrobný program na webe mazaltov.sk.
MAZAL TOV, Festival židovskej kultúry
24– 27. jún 2015, Košice
- Streda, 24. 6. 18.00 SVET PODĽA KERETA – O tvorbe spisovateľa Etgara Kereta s Beátou Beregrad Grünmannovou 20.00 DOZVUKY – Dráma/ thriller, 2012, 107 min.
- Štvrtok 25. 6. 20.00 GITLA (IL), Koncert Všetky podujatia v Ateliéri Woont, Strojárenská 3
- Piatok 26. 6. 18.00 PAPAQUIZ – Mazal tov špeciál II. 20.00 SUMSUM (IL) – Koncert
- Sobota 27. 6. 15.00 GOLEM A ALCHYMISTI – Rozprávka, Tomáš Podrazil – Studio Damúza (CZ) 19.00 LÉTAJÍCÍ RABÍN (CZ) – Koncert Všetky podujatia v Kasárňach/Kulturparku
- SPRIEVODNÉ PODUJATIA 24. – 27. 6. Artforum na festival Mazal tov 26. 6. L‘Chaim! Ochutnávka židovského jedla, vína a hudby 17.00, Vinotéka Náš svet, Hlavná 16 4. – 5. 7. Potulky Židovské Košice
(zal)
Foto: mazaltov.sk
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.