Čaputová chce byť v Glasgowe hlasom mladých, ktorí majú z klimatickej krízy obavy
Prezidentka Zuzana Čaputová chce byť na Klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov v škótskom Glasgowe hlasom mladých, ktorí sa klimatickej krízy najviac obávajú. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Konferencia v Glasgowe bude podľa prezidentky jednou z posledných príležitostí, ako klimatickú krízu zvládnuť a nájsť riešenia na jej spomalenie. „Čas je veľmi dôležitý. Je dobré, že sa hlásime k európskym klimatickým cieľom. Naše stratégie a plány však zatiaľ tento záväzok úplne nereflektujú. Preto musíme pridať,“ povedala prezidentka, ktorá vidí potrebu jasného plánu, ako klimatické ciele dosiahnuť, aby mladí ľudia v budúcnosti netrpeli pre rozhodnutia súčasnosti.
Podľa prieskumu Kancelárie prezidenta SR a spoločnosti Median SK má 42 percent Slovákov a Sloveniek vo veku 16 až 25 rokov veľké obavy z dopadov klimatickej zmeny. Až 73 percent respondentov v rovnakom veku si myslí, že ľudstvo zlyhalo v starostlivosti o planétu.
„Potrebujeme nádej, že dokážeme klimatickej kríze čeliť. Aj preto je Klimatická konferencia v Glasgowe nesmierne dôležitá. Je to zodpovednosť nás, politikov a političiek, aké rozhodnutia príjmeme. Najmä mladí ľudia pociťujú v súvislosti klimatickou zmenou veľké obavy a je našou povinnosťou dodať im nádej,“ skonštatovala prezidentka.
Podľa dostupných vedeckých štúdií existuje obrovské riziko, že ak sa krajiny urgentne nezaviažu do roku 2030 znížiť emisie aspoň o 45 percent, devastujúce dopady klimatických zmien pocíti každý. Prezidentka v tejto súvislosti oceňuje, že Slovensko a zvyšok Európskej únie prijalo záväzok redukcie emisií do roku 2030 o 55 percent. Nasledovať však musia aj ostatní, keďže za dve tretiny všetkých globálnych emisií je zodpovedných desať najväčších krajín na čele s Čínou.
Prezidentka sa rozhodla do Škótska letieť bežnou komerčnou linkou a znížiť tak uhlíkovú stopu, ktorá by vznikla pri lete vládnym špeciálom. V pondelok 1. novembra sa zúčastní na recepcii podávanej britským premiérom Borisom Johnsonom za účasti členov britskej kráľovskej rodiny a prvej ministerky Škótska Nicoly Sturgeon.
Zdroj: (SITA, mt;jme)
Odporúčané články
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Rusko je pripravené stretnúť sa s predstaviteľmi Spojených štátov toľkokrát, koľkokrát bude potrebné na dosiahnutie riešenia vojny na Ukrajine. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov po tom, čo rokovania medzi prezidentom Vladimírom Putinom a americkými predstaviteľmi nepriniesli prielom.


