Joe Biden vyjadril sklamanie nad výsledkami rímskeho samitu

Americký prezident Joe Biden vyjadril v pondelok sklamanie nad výsledkami samitu skupiny G20. Vinu za to, že si lídri najväčších vyspelých a rozvíjajúcich sa ekonomík sveta v Ríme nestanovili ambicióznejšie klimatické ciele, pripísal dvom tradičným rivalom Spojených štátov, Rusku a Číne.
„Sklamanie sa týka skutočnosti, že Rusko, a nie iba Rusko, ale aj Čína sa (v Ríme) v podstate neukázali, pokiaľ ide o akékoľvek záväzky týkajúce sa riešenia klimatických zmien,“ povedal Biden.
Jeho administratíve sa počas desiatich mesiacov diplomatických aktivít, ktoré predchádzali zvolaniu klimatického samitu Organizácie Spojených národov v Glasgowe, podarilo získať od spojencov nové významné záväzky v oblasti klímy. Lídri skupiny G20 v nedeľu na záver rímskeho samitu síce prijali záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do polovice tohto storočia alebo približne v tomto období. Podľa záverečného komuniké sa tiež dohodli aj na ukončení financovania výroby elektriny spaľovaním uhlia v zahraničí. Nestanovili si však žiadny cieľ pre postupné vyraďovanie uhlia na domácej scéne.
V škótskom Glasgowe sa v nedeľu pod záštitou OSN začala mimoriadne očakávaná dvojtýždňová klimatická konferencia COP26. Účastníci z približne 200 štátov budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.
Ruský prezident Vladimir Putin ani čínsky prezident Si Ťin-pching sa na samite nezúčastňujú, hoci do Glasgowa vyslali svojich vysokých predstaviteľov. Ich odmietavý postoj, ako aj neochota Indie podstatne rýchlejšie znižovať závislosť od uhlia a ropy, hrozia zmarením nádejí na dosiahnutie škrtov stanovených v Parížskej klimatickej dohode.
Konferencia COP26 by mala nadviazať na parížsku klimatickú dohodu z roku 2015, ktorej cieľom je udržať nárast priemerných teplôt na svete „hlboko pod“ dvomi stupňami Celzia v porovnaní s predindustriálnou úrovňou.
Zdroj: (SITA, ku)
Odporúčané články

V Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach (DFN) sa podarilo zavŕšiť významný projekt – vďaka verejnej zbierke a aktivitám neziskovej organizácie Malenka n.o. prešlo Oddelenie neonatologickej intenzívnej medicíny (ONIM) komplexnou rekonštrukciou priestorov určených pre hospitalizované matky.

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.

Ako ozrejmil predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, SAAVŠ je plnohodnotným členom prestížnej Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokoškolskom vzdelávaní – ENQA. Študentstvo si vďaka tomu môže užívať všetky výhody.