Slovensko akceptovalo väčšinu odporúčaní zo strany Rady OSN pre ľudské práva
Slovenská republika akceptovala väčšinu odporúčaní Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva. Z celkového počtu 195 odporúčaní odmietla len 19, z toho deväť len čiastočne. Vyplýva to z materiálu „Priebežný stav plnenia odporúčaní adresovaných SR v rámci tretieho kola univerzálneho periodického hodnotenia Rady OSN pre ľudské práva predkladaný v polovici hodnotiaceho cyklu“, ktorý vláda odsúhlasila na svojom dnešnom zasadnutí.
Odmietnuté odporúčania sa týkali ratifikácie Medzinárodného dohovoru o ochrane práv všetkých migrujúcich pracovníkov a ich rodinných príslušníkov, nakoľko tento nerozlišuje, či ide o osoby s legálnym alebo nelegálnym pobytom na území danej krajiny. „V nadväznosti na uznesenie Národnej rady SR č. 1697 z 29. marca 2019, týkajúceho sa ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, SR neakceptovala odporúčania číslo 6 až 8 a 10. Okrem toho bolo odmietnuté odporúčanie číslo 71 s poukazom na článok 41 odseku 1 Ústavy SR, na základe ktorého manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou,“ uvádza sa v materiáli.
Medzi neakceptované patrí aj odporúčanie číslo 96, nakoľko v otázke nezávislého a nestranného orgánu dohľadu nad políciou boli uskutočnené viaceré zákonné efektívne kroky – v roku 2019 bol zriadený Úrad inšpekčnej služby SR. Slovensko nerealizovalo odporúčanie číslo 142, nakoľko v odborných kruhoch neprišlo k vzájomnému konsenzu. SR čiastočne plnila odporúčanie číslo 143 vzhľadom na to, že programy sexuálneho a reprodukčného zdravia sú komplexne riešené prostredníctvom Koncepcie špecializovaných odborov pediatrie, pediatrickej gynekológie a gynekológie a pôrodníctva, ako aj platnou vnútroštátnou legislatívou.
Slovensko čiastočne akceptovalo odporúčanie číslo 79, keďže je splnené už od roku 2011 zriadením agentúry, v štruktúre ktorej bola kreovaná národná protikorupčná jednotka, ako aj vytvorením Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. „Čiastočne akceptovaná bola aj požiadavka číslo 109 s poukazom na skutočnosť, že exekutíva SR od roku 2003 prijíma národné programy boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Taktiež bolo čiastočne akceptované odporúčanie číslo 144. V zmysle platného právneho poriadku Slovenskej republiky sú náklady spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v oblasti reprodukčného zdravia plne hradené, čiastočne hradené a v niektorých prípadoch nehradené z verejného zdravotného poistenia,“ uvádza materiál.
Okrem toho SR čiastočne akceptovala odporúčania číslo 145 až 147 a uviedla, že vnútroštátna legislatíva SR zakotvuje, že podmienkou vykonania umelého prerušenia tehotenstva je písomný informovaný súhlas po predchádzajúcom poučení.
Zdoj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.