Biela noc je tu!
Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku je doma práve v našom meste. Prvá októbrová sobota patrí nočným prechádzkam za súčasným umením už sedem rokov. Vďaka nej do Košíc každý rok prichádzajú svetoví a domáci umelci ako aj kultúrni turisti nielen zo Slovenska.
Tento rok však bude po prvýkrát čiastočne spoplatnená. Súčasné umenie nielen v galériách, ale hlavne v uliciach, vo verejných priestranstvách, mostoch,parkoch, fasádach, kostoloch. V netradičnom čase, v noci. Zážitok, ktorý môžu v jednu noc vidieť masy – mladí, starší i deti, odborníci a nadšenci. „Najnáročnejšia je dramaturgia. Každý rok je nesmierne ťažké skĺbiť výber diel a umelcov tak, aby sme na jednej strane správne namiešali svetovú špičku s domácimi autormi, a na strane druhej uspokojili čo najširšie publikum, a zároveň udržali vysokú umeleckú kvalitu,” približuje umelecká riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.
Umenie v KOŠICE:DNES
Interaktívna svetelná inštalácia, ktorá tvorí identitu tohto ročníka Bielej noci, bude umiestnená práve v KOŠICE:DNES! Príďte si k nám vytvoriť svoj vlastný svetelný odkaz, ktorý sa rozloží v unikátnej projekcii na stovky svetelných bodov. Okrem toho otvoríme aj brány nášho mediálneho domu. Môžete tak nazrieť do zákulisia tvorby novín. Špeciálne živé vysielanie z Bielej noci začne v sobotu o 18:45 hod. na Facebooku a v televízii KOŠICE:DNES.
436 / Defragmentácia / SK * interaktívna projekcia * KOŠICE:DNES – nádvorie, Hviezdoslavova 1004/6, Košice
Interaktívna projekcia štúdia 436 je hra s vizuálnou identitou tohto ročníka Bielej noci, ktorú samo navrhlo. Identita pracuje s rozpadom typografie do stoviek svetelných bodov, ktoré sa menia v priestore a čase. Pomocou aplikácie si môžete vytvoriť vlastnú projekciu zadaním akéhokoľvek slova či frázy, s ktorými je možné sa „hrať’’ v časopriestore tohtoročného vizuálu.
Vincent Leroy / Boreal Halo / FR * kinetický objekt * Kunsthalle/Hala umenia Košice, Rumanova 1, Košice
S dielom Boreal Halo nás Vincent Leroy pozýva objavovať svoj imaginárny svet. Monumentálny, 10 metrov široký prstenec sa magicky vznáša v priestore, vlniac sa do rytmu Aurory Borealis (Polárnej žiary). Leroy nás takto vťahuje do svojej vizuálnej a fyzickej skúsenosti. Inštalácia vyjadruje želanie spomaliť čas, znázorňuje jemný éterický pohyb a vnáša nás do inej dimenzie. Vincent Leroy rád „znižuje otáčky“. Od diváka vyžaduje určitý čas, chvíľu, ktorú venuje výhradne jeho dielu. Je známy precíznym technickým prevedením diel, ktoré zanechajú silný vizuálny zážitok. Jeho umenie diváka priamo zasiahne a otvorí ho k absorbovaniu kúzla.
Sound design: Adrien Lefebvre, Isothesis and P_Lab
Monika a Bohuš Kubinskí / Level / SK * priestorová inštalácia s prvkami augmented reality * Východoslovenská galéria, Hlavná 110/27, Košice
Výstava, ktorá vás prenesie do zneisťujúceho sveta naliehavých odkazov, do sveta na pomedzí hmatateľného (v podobe klasického sochárskeho materiálu) a virtuálneho. Autori ňou uzatvárajú súbor predchádzajúcich projektov zameraných na hrôzy vojen či postavenie človeka v nich. Hlavným materiálom použitým na stvárnenie tohto posolstva sa stávajú časti pôvodného vojenského opevnenia – guľové bunkre obranného valu z 2. svetovej vojny. V rozmerných železobetónových guliach rozpoznali silný výtvarný i emotívny náboj, a tak ho rozvinuli do netradičnej priestorovej inštalácie. V prípade košickej výstavy „LEVEL“ ju doplnili o technológiu rozšírenej reality, čím ešte prenikavejšie zapájajú do výtvarného zážitku s cieľom silnejšie precítiť prirodzenú sochársku krásu guľových bunkrov, ale aj hlbší zmysel naliehavej výstrahy ukrytej v ich historickej pamäti.
Esther Stocker / Approaching Loneliness / AU * IT priestorová inštalácia * Kasárne/Kulturpark – Galéria Afla, Kukučínova 81/2, Košice
Esther Stocker vás vtiahne do svojej čiernobielej geometrickej krajiny, kde neexistuje perspektíva a horizont je nejasný. Jej inštalácie pôsobia ako vábivé optické ilúzie, do ktorých sa chceme ponoriť. Násobenie jednoduchých tvarov v priestore pripomína scénu zo sci-fi filmov, kde sa stávame ich hlavným aktérom. Pestrofarebne oblečení ľudia obklopení geometriou sa stávaju súčasťou diela a dotvárajú jeho jedinečnosť v danom okamihu. Vstúpte a ponorte sa do krajiny z budúcnosti.
Esther Stocker pochádza z Talianska a momentálne pôsobí vo Viedni. Samostatne vystavuje od roku 1997. V inštaláciách, klasickej a nástennej maľbe, fotografii i videu pracuje s minimalistickým výrazovým slovníkom čiernych, bielych a šedivých geometrických foriem. Zložité systémy rastrov tvoria v jej dielach opticky pôsobivé štruktúry.
Guillaume Marmin / Timée / FR * audiovizuálna inštalácia * Kasárne/Kulturpark – Alfa, Kukučínova 81/2, Košice
Zhruba v roku 360 pred Kristom napísal Platón dialóg s názvom Timaeus. Opísal v ňom svoju predstavu vesmíru ako geocentrického systému, vrátane koncepcie zvanej Hudba sfér, v ktorej každá planéta mala svoj vlastný zvukový tón a to na základe svojej jedinečnej orbitálnej dráhy. Keď sa všetky planéty točili okolo Zeme, slnečná sústava tak, v Platónovej predstave, dosiahla dokonalý hudobný súzvuk. Umelec Guillaume Marmin a hudobník Philippe Gordian sa touto teóriou inšpirovali a vytvorili dielo Timée – umelý vesmír, ktorý si opäť predstavil solárny systém ako sonorické ľahké štruktúry vychádzajúce z imerzných lúčov a zvukových vĺn. Svoju víziu dokonca prediskutovali s Isabelle Vauglin, astronómkou z CRAL-u (Centrum výskumu astrofyziky v Lyone). Aj napriek tomu, že Platónov koncept bol po niekoľkých stáročiach preukázaný ako nesprávny, jeho myšlienka zostala vábivým kľúčom k poetickému čítaniu kozmu.
Maotik / Light Sowers / CA * FR interaktívna svetelná inštalácia * Mestský park, Košice
Light Sowers (Rozsievači svetla) sú zmyslovou a poetickou skúsenosťou, ktorá obdivuje krásu prírody cez využitie svetla. Dielo pozýva divákov, aby sa ponorili do fascinujúceho sveta a prešli zaujímavú interaktívnu cestu. Táto vonkajšia adaptácia inštalácie „Light Baerares”, od začiatku založená na hravých a estetických princípoch komunikácie svetlušiek, mení prírodu na plátno a využíva jeho masívnú štruktúru ako špeciálnu, pohlcujúcu prítomnosť. Inštalácia zahŕňa interaktívnu, vizuálne príťažlivú a zvukovú krajinu, neustále sa meniacu vďaka kombinácii jednotlivých participantov. Ich pohyby vytvárajú zvukové efekty a produkujú vizuálny podnet, ktorý pracuje so správaním svetielkujúceho hmyzu a svetelných semien, pričom odhaľuje environmentálny aspekt.
Sabina Lang & Daniel Baumann / Comfort #13 / * CH objekt ArtHáz, Hlavná 80/87, Košice
Inštalácia odkazuje na kontrast medzi geometriou, situovaním a materialitou meštianskeho domu, pričom pracuje s jeho históriou a prispôsobovaním sa času. Sivostrieborný textilný štvorec predstavuje nafukovací objekt, ktorý je inštalovaný vo vzdialenom rohu stavby.
Sabina Lang (*1972) a Daniel Baumann (*1967) žijú v Burgdorfe (Švajčiarsko) a od roku 1990 spolupracujú na rôznych umeleckých konceptoch. Ich práca zahŕňa inštalácie, sochy, obrazy na veľkoplošných stenách alebo podlahách či rázne architektonické zásahy. Obaja umelci pracujú s rôznymi materiálmi – drevo, kov, farby, koberce, nafukovacie konštrukcie a pod., avšak ich skutočné médium je samotný priestor. Väčšinou vytvárajú diela špeciálne pre dané miesto, ale niektoré sú modulárnejšie a možno ich prispôsobiť aj rôznym iným miestam. Mnoho z ich diel však nemožno chápať prvoplánovo v ich aktuálnej použiteľnosti, ale práve v rafinovanosti jej rozvracania. Vďaka dôkladnej príprave a analýze umiestnenia diel a kontextu ich zásahov, Lang / Baumann otvárajú dialóg s už existujúcou situáciou a častokrtát hravo utláčajú očakávania narúšajúc vzory vnímania. Za ich priestorovými metaforami môžeme hľadať krehkú rovnováhu medzi jasne definovanými kategóriami verejného a súkromného priestoru, či už dobre známeho alebo zvláštneho, s umením a funkčnosťou.
Maotik / Latens / CA * FR interaktívny mapping Kostol dominikánov * Dominikánske námestie, Košice
Latens je unikátna audiovizuálna mappingová performance, ktorá sa v reálnom čase generuje prostredníctvom tepu návštevníkov. Nové technológie pomocou špeciálnych softvérov a senzoru na prste vybraných divákov interaktívne prepojí ich srdcový tep s projekciou. Na tohtoročnej Bielej noci tak doslova oživíme architektúru, ktorá sa rozpulzuje nepredvídateľným rytmom vašich tlkotov sŕdc. Mathieu Le Sourd (Maotik) je digitálny umelec žijúci v Montreale. Svoju prácu zameriava na vytváranie pohlcujúcich multimediálnych prostredí a generatívnych vizuálov. Jeho diela boli predstavené na rôznych prestížnych festivaloch po celom svete, naposledy na Live Cinema v Riu, The Plums Festivale v Moskve, Visiones v Lime, Mutek Festivale v Montreale, v Mexico City, Barcelone a Bogote, i v Britskom filmovom inštitúte v Londýne. Maotik patrí medzi svetovú špičku digitálneho umenia.
Peter Vrabeľ & Braňo Bernár / Udalosť / SK * svetelno-zvuková inštalácia * Alžbetina, Košice
Udalosť je svetelná a zvuková inštalácia, ktorá pracuje s estetikou krízovej situácie a stavu ohrozenia. Dynamika a rytmus levitujúcich svetiel a vyprázdnený priestor vytvára fantóm nebezpečenstva a je reakciou na šírenie poplašných správ a nášho strachu, ktorý je najväčšou zbraňou v rukách nepriateľa.
Róbert Farkaš /sedemminut/ / Luna / SK * svetelno-zvuková inštalácia * Mlynský náhon
Objekt vychádzajúci z tmy, ktorý sa nachádza kdesi medzi vertikálou a horizontom. Rozohráva okolitý priestor a jeho prirodzené vlastnosti. Vychádzajúc z reálneho, hmotného, vťahuje pozornosť diváka do ilúzie, kde sa môže rozplynúť. Aj tento rok s RWE. Róbert Farkaš, svetelný dizajnér, autor svetelných inštalácií – inštalatér svetla. VJ, mapping, fotograf. Svetlo používa z hladiska viacerých profesií. Rozumie jeho účelu, princípu fungovania, fyzikalite, rozumie jeho kráse a výpovednej hodnote. Všetky tieto skúsenosti využíva pri svojej vlastnej tvorbe, v ktorej spája technický svet s umením. V jeho dielach svetlo vychádza skrz nové formy použitia.
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.