Tajomný hrad v Šaci
Počuli ste o hrade v katastri mestskej časti Šaca? Historici o ňom, paradoxne, vedia vďaka tomu, že ho poniektorí silou-mocou chceli zbúrať. Neuplynulo ešte ani 30 rokov od ukončenia jeho výstavby, keď sa ho napokon podarilo spustošiť.
Prvou hrozbou pre šačiansky hrad bolo nariadenie uhorského snemu z roku 1445 zbúrať všetky nové hrady postavené po smrti kráľa Albrechta Habsburského (1439). Vraj aby si z nich nebodaj nespravili pevnosť nepriatelia.
Neposlušný hradný pán
Táto listina v sebe ukrýva dve logické pomôcky na datovanie hradu: 1. Keďže ho mali zbúrať, musel už stáť v roku jej vydania (1445). 2. Nemohol byť postavený pred rokom 1439, lebo by ho nebolo treba zbúrať. Hradný pán a majiteľ Frank Semsey však odmietol svoj hrad zrúcať. Tým sa ale kauza neskončila. V roku 1449 dostalo mesto Košice od uhorského snemu list, v ktorom stálo, že keby hrozilo, že pevne postavený, ale málo vyzbrojený hrad sa môže dostať do rúk nepriateľov (ktorým bol v danom čase český žoldnier, vojvodca a diplomat Ján Jiskra z Brandýsa so svojimi vojskami), nech Frank Semsey, ktorému patrí Šaca, ho zrúca. A keby to odmietol, nech to spravia Košičania.
Tŕň v oku
Frank Semsey to však znovu ustál. Šačiansky hrad bol však mestu Košice isto tŕňom v oku. Mal strategickú pozíciu na kopci a výborne kontroloval cestu od západu. Preto košickí mešťania lobovali ďalej, aby bol zbúraný. Poslúžila akákoľvek zámienka. V roku 1468 priamo u nášho kráľa Mateja Korvína písomne urgovali, že hrad stále stojí. Nezabudli bonznúť, že uhorský snem to nariadil už pred 23 rokmi. Matej Korvín Košiciam opäť odpísal, že ak by sa Semsey nemal k veci, nech ho samotní Košičania zbúrajú. Ani syn Franka Semseya však hrad nezbúral. No nedokázal zabrániť, aby tak spravili ešte toho roku iniciatívni Košičania. Semsey si tak aspoň ušetril výdavky na búracie práce.
Laickí bádatelia tvrdia, že hrad stál na kopci nad Viničkami, ktoré sú súčasťou Šace.
Nezodpovedaná otázka
Dodnes nie je jasné, kde vlastne tajomstvom opradený hrad stál. Laickí bádatelia tvrdia, že na kopci nad Viničkami, ktoré sú súčasťou Šace. Doteraz v poraste možno nájsť aj meter široké diery. Mnohé sú zasypané, no pri niektorých kamenné schody jednoznačne a najmä tajomne smerujú do podzemia. Onoho času tam vpustili psov. Trvalo vraj niekoľko hodín, kým sa vrátili. Amatérski prieskumníci sa pre istotu spustili len pár metrov…
Foto: šč
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.