K protestu univerzít za zachovanie akademickej samosprávy sa pripojila aj UPJŠ v Košiciach

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach plne podporuje protest za zachovanie akademickej samosprávy na slovenských vysokých školách a odmieta pokusy o ich ovplyvňovanie. Ako uviedol hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan v tlačovej správe, študenti a zamestnanci univerzity sa preto zapájajú do zverejnenej petície odmietajúcej predloženú novelu vysokoškolského zákona a podporujúcej zmysluplné reformy.
Do online petície, ktorú spustili 5. novembra Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave spolu s Univerzitou Komenského (UK) v Bratislave, Radou vysokých škôl SR (RVŠ SR) a Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) a s podporou Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR, sa zapojilo viac ako 14-tisíc osôb. Zodpovedný protest za slobodné univerzity, do ktorého sa symbolicky zapojila aj UPJŠ, je naplánovaný na utorok 16. novembra o 13:00 v Bratislave. Organizátormi protestu sú UK a STU spolu s vysokoškolskými reprezentáciami – RVŠ SR a ŠRVŠ. Protest podporuje aj Slovenská rektorská konferencia, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada Trnavskej univerzity a Ekonomická univerzita v Bratislave.
Rektor UPJŠ Pavol Sovák priblížil, že 3. novembra na diskusii o reforme vzdelávania predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) so študentmi UPJŠ upozornili, že každá reforma, akonáhle bude obsahovať prvky a snahu o zásah do autonómie vysokých škôl, prirodzene vyvolá odpor a odmietnutie aj pozitívnych návrhov. „Navrhovaný mechanizmus voľby rektora, kompetenčná disharmónia medzi akademickým senátom a správnou radou univerzity vyžadujú ďalší dialóg a sú legitímnym dôvodom na taký intenzívny protest. Akademická samospráva, autonómia a akademická sloboda sú pre nás najvyššie hodnoty Novembra 1989 a preto náš protest je sprevádzaný mottom ‚Chránime hodnoty Novembra 1989, chceme byť slobodnou univerzitou‘,“ povedal.
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra. Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, a nereflektuje jej požiadavky. Hovorca STU Juraj Rybanský ešte 8. novembra priblížil, že najzásadnejšie výhrady akademickej obce proti predloženému návrhu novely smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd, napríklad k zmene voľby rektora či postaveniu dekana aj presunu niektorých kompetencií akademického senátu.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Množstvo svetových lídrov oznámilo, že v sobotu vycestujú do Ríma na pohreb pápeža Františka. Táto udalosť pravdepodobne priláka obrovské davy na námestí pred Bazilikou svätého Petra vo Vatikáne.

Dnes bude na Slovensku slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota bude dosahovať 16 až 22 stupňov Celzia.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.