Slovenskí hasiči nacvičujú v Rumunsku boj proti povodniam
Spolu 25 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zaradených v Module vysokokapacitného odčerpávania (HCP –High Capacity Pumping Module) spolu so 17 kusmi techniky sa momentálne zúčastňuje medzinárodného cvičenia Modex v Rumunsku. Ako informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová, slovenskí hasiči sú vybavení aj systémami vysokokapacitného odčerpávania Hytrans.
„Hytrans sú vysokokapacitné čerpadlá, ktoré dokážu pracovať nepretržite niekoľko dní a sú určené na odčerpávanie veľkého množstva vody,” povedala Križanová s tým, že bežné čerpadlo dokáže za minútu prečerpať tritisíc litrov vody. Vysokokapacitné čerpadlo je naproti tomu schopné na krátku vzdialenosť, teda do 150 metrov, prečerpať približne 60-tisíc litrov vody za minútu. „Pri doprave vody na väčšie vzdialenosti prečerpá tri až deväť tisíc litrov vody na minútu,” vysvetlila hovorkyňa. Predmetné čerpadlá bývajú podľa Križanovej nasadzované najmä pri povodniach a rozsiahlych požiaroch na dopravu veľkého množstva vody na veľké vzdialenosti.
Križanová tiež zdôraznila, že Modul vysokokapacitného odčerpávania HaZZ je zaradený do systému medzinárodnej pomoci Európskej únie. „V prípade potreby môže byť na vyžiadanie nasadený v krajinách, kde je to potrebné, a to nie len v členských štátoch Európskej únie, ale aj v krajinách mimo európskeho kontinentu,” dodala.
(SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Po zimnej prestávke sa v „esíčku“ na Kavečianskej ceste opätovne začínajú stavebné práce v rámci modernizácie a rozšírenia 400-metrového úseku medzi strelnicou na Podhradovej a Vyhliadkovou vežou, ktorý je v havarijnom stave. V utorok dôjde na tomto úseku k zmene organizácie dopravy.
Pri požiari rodinného domu v obci Kalša zasahovali profesionálni aj dobrovoľní hasiči niekoľko hodín. Na mieste udalosti pracovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru zo staníc v Bidovciach a Košice – Teplárenská, ktorým asistovali aj dobrovoľné jednotky z okolitých obcí.
Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo na pretrvávanie nedostatkov v riadení a obnove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice po požiari, ku ktorému došlo predminulý rok. Informovalo o tom LOZ na tlačovej konferencii v utorok.