Benefícia pre ľudí trpiacich zriedkavými chorobami
Nie je choroba ako choroba. Na tie zriedkavé upozorňuje Deň zriedkavých chorôb, ktorý si pripomíname vždy v posledný februárový deň. Pri tejto príležitosti organizuje Slovenská Aliancia zriedkavých chorôb charitatívny koncert.
Ten sa uskutoční v nedeľu 1. marca vo Veľkej sále Historickej radnice v Košiciach a vystúpia na ňom Katka Knechtová a skupina Nocadeň a v detskom programe Miro Jaroš a zabávač ujo Ľubo.
Slovensko sa do kampane zapája už po štvrtýkrát. Slovenská Aliancia zriedkavých chorôb vznikla v snahe riešiť situáciu pacientov trpiacich týmito chorobami na Slovensku, ktorých počet sa odhaduje na vyše 300-tisíc.
Jej poslaním je trvale zlepšovať zdravotné a sociálne podmienky života ľudí so zriedkavými chorobami a ich rodinných príslušníkov, ochraňovať ich práva a potreby a podporovať integráciu týchto rodín do spoločnosti.
Zriedkavé choroby sú chronické, závažné a život ohrozujúce ochorenia, ktoré postihujú nie viac ako päť z 10 000 obyvateľov. Dennodenne zasahujú do života viac ako 30 miliónov ľudí v Európe.
Pacienti, ktorí nimi trpia, mávajú obmedzený prístup k liečbe, zdravotnej starostlivosti a špecializovaným sociálnym službám. Príbuzní sú často jediní, ktorí sa vytrvalo starajú o svoje milované deti a súrodencov. Pacientske organizácie sú pre nich dôležitým partnerom a zdrojom informácií.
„Deň za dňom, ruka v ruke“ (tohtoročné heslo kampane) s pacientmi a ich rodinami riešia problémy, zvyšujú povedomie a spolupracujú s odborníkmi. Tento rok Aliancia zriedkavých chorôb pripravila na zvýšenie povedomia o tomto probléme zaujímavú aktivitu – Celonárodné ležanie zo solidarity. Akcia odštartuje v piatok 27. 2.
Ležanie bez možnosti pohybu je veľakrát prejavom závažných chorôb a zároveň vo svojej bezmocnosti pripomína stav pacienta a jeho blízkych, ktorí sú často bezradní a nevedia sa pohnúť z miesta. Ak sa chcete pridať a podporiť ľudí so zriedkavými chorobami, ľahnite si na znak solidarity a vyskúšajte si, koľko vydržíte ležať bez pohnutia.
Video alebo fotografiu z vášho ležania spolu s časom, ktorý ste vydržali, môžete poslať na emailovú adresu [email protected], alebo ju zdieľať na sociálnych sieťach a označiť ju #zriedkavelezanie.
(red)
Niektoré zriedkavé choroby
Lupus – choroba tisícich tvárí. SLE je autoimunitné ochorenie, ktoré ľudstvo trápi už odpradávna. Z neznámych príčin sa imunitné bunky „vzbúria“ a začnú poškodzovať vlastné bunky v rôznych orgánoch a systémoch tela a vyvolávajú tak chronické zápaly.
Turnerov syndróm – postihuje jedno z 2500 dievčat. Klinický obraz, ako aj výskyt porúch, je u postihnutých rôzny. Najmarkantnejším príznakom je zaostávanie v raste, prítomná kožná riasa na krku, postihnutý je sluch, zrak, srdce, obličky a pohlavné orgány.
Cystická fibróza – CF je dedičné ochorenie, pri ktorom dieťa zdedí mutovaný gén pre CF od oboch rodičov. Výsledkom je produkcia chybnej bielkoviny, ktorá spočíva v narušení prenášača iónov. CF, kedysi nazývaná aj mukoviscidóza, sa prejavuje prevažne pľúcnym postihnutím, ktoré môže byť aj jediným prejavom ochorenia. Niekedy sa však postihnutie týka viacerých orgánov naraz.
Rettov syndróm – Postihnutie nervového systému sa odrazí v poruche funkcií, ktoré zahŕňajú pohyb, reč, žuvanie, prehĺtanie, učenie, zmyslové vnímanie, prejavy nálady, dýchanie, srdcovú činnosť a trávenie. Udáva sa, že v 95 percentách sa pacienti dožívajú 25. roku života. Veku 35 – 40 rokov sa dožije približne 70 percent postihnutých. Sú popisované prípady postihnutých aj vo veku 40 – 50 rokov. Vzhľadom na vzácnosť choroby častokrát u pacientov s vyšším vekom neexistujú dostatočné záznamy o vývoji ochorenia, a preto je aj Rettov syndróm v tomto smere poddiagnostikovaný. Najčastejšou príčinou úmrtia sú náhle neočakávané príčiny, ako infekcie, poranenia, ťažký záchvat, zápal pľúc (problém s prehĺtaním), arytmia, postihnutie tráviaceho traktu.
zdroj: http://www.sazch.sk
Foto: archív Nocadeň
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.