Slovenskí informatici prinášajú praktické skúsenosti svojim kolegom z IT v Moldavsku
Slovenský IT sektor prináša podľa štátnej tajomníčky rezortu diplomacie Ingrid Brockovej praktické skúsenosti a know-how pre moldavských informatikov. Tajomníčka to v moldavskom Kišineve povedala počas otváracieho ceremoniálu projektu slovenských a moldavských partnerov s názvom Digitálne talenty pre Moldavsko: Program pracovnej mobility absolventov IKT odborov medzi Slovenskom a Moldavskom. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
„Slovensko je krajinou, ktorá má v sektore IT čo ponúknuť. Som rada, že prostredníctvom projektu financovaného EÚ majú moldavské odborníčky a odborníci možnosť rozšíriť svoje znalosti a praktické schopnosti v spolupráci s renomovanými slovenskými IKT firmami,“ skonštatovala Brocková.
Projekt je založený na spolupráci slovenskej mimovládnej organizácie Európskej migračnej agentúry, Národnej koalície pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky (Digitálna koalícia), IT Asociácie Moldavska (ATIC) a partnermi zo súkromného sektora – spoločnosťami ESET, Orange Slovensko a Orange Moldova. Hlavným cieľom projektu je pomôcť moldavským talentom posilniť svoje odborné zručnosti, získať nové znalosti v stimulujúcom pracovnom prostredí IKT firiem na Slovensku.
Štátna tajomníčka pokračovala prehliadkou IT laboratória v budove Moldavskej technickej univerzity (UTM), v rámci ktorej vznikla s podporou SlovakAid Akadémia kybernetickej bezpečnosti. Akadémia poskytuje výučbu voliteľného študijného predmetu s účasťou špičkových lektorov zo slovenskej firmy ESET, v ktorom študenti UTM získajú najnovšie poznatky v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
(SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.