Podomácky vyrobené pivo pre vlastnú spotrebu sa má oslobodiť od spotrebnej dane
Ak si niekto od začiatku budúceho roka doma vyrobí pivo pre vlastnú spotrebu a spotrebu jeho domácnosti v objeme najviac 10 hektolitrov ročne, na takto vyrobené pivo sa podľa návrhu poslancov Národnej rady SR za SaS bude vzťahovať nulová sadzba spotrebnej dane. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov od poslancov na stranu SaS, ktorý v stredu s pripomienkami odsúhlasila vláda. Návrh by mal parlament schvaľovať na aktuálnej schôdzi.
Ministerstvo financií pritom žiada, aby sa pri zavedení súkromnej výroby piva, na ktoré sa má vzťahovať nulová sadzba spotrebnej dane, povolila výroba najviac 5 hektolitrov piva ročne. Návrh oslobodiť od dane súkromne vyrobené pivo v objeme najviac 10 hektolitrov ročne považuje rezort financií za neprimeraný. „Navrhované množstvo vyrobeného piva na súkromné účely je neadekvátne (2,73 l denne – viac ako 5 fliaš piva), a to z fiškálnych, zdravotných a sociálnych dôvodov, ako je manželstvo a rodina,” uviedlo ministerstvo financií. Podľa ministerstva je tiež potrebné vymedziť, že súkromný výrobca môže vyrábať pivo len na zariadení určenom pre domácu výrobu piva. „Navrhujeme, aby sa po prekročení povoleného ročného limitu zdanilo základnou sadzbou celé množstvo piva vyrobené súkromným výrobcom piva, nielen rozdiel prevyšujúci limit,” tvrdí ministerstvo financií.
Členské štáty Európskej únie majú podľa koaličných poslancov v súlade s príslušnou európskou smernicou právo vyňať zo spotrebnej dane pivo vyrábané súkromnými osobami a konzumované výrobcom, členmi jeho rodiny alebo jeho návštevami za predpokladu, že toto pivo nepredávajú. Slovensko túto možnosť v súčasnosti nevyužíva. „Predložený návrh preto túto úpravu mení v prospech súkromných drobných výrobcov piva, z ktorých mnohí by výrobu piva radi vykonávali ako svoju voľnočasovú aktivitu,” tvrdia poslanci za SaS. V tom im podľa liberálov bráni ani nie tak finančná bariéra zdaňovania malého množstva vyrobeného piva, ako skôr nelegálny charakter prípadnej domáckej výroby podľa súčasných predpisov a mimoriadna administratívna náročnosť jeho prípadnej legalizácie.
Novela zákona tiež upravuje podmienky prevádzkovania malého samostatného liehovaru. Držiteľ povolenia na prevádzkovanie malého samostatného liehovaru bude oprávnený lieh iba vyrábať a tento spracúvať, skladovať a odosielať, a to výlučne v spotrebiteľskom balení. Koaliční poslanci tiež navrhujú, aby sa znížená sadzba dane uplatnila i na lieh vyrobený v malom samostatnom liehovare na Slovensku alebo v inom členskom štáte, ktorý sa na územie Slovenskej republiky dopraví.
(SITA, qq;su)
Odporúčané články
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich presúvajúcich sa na cintoríny bude od stredy 30. októbra do soboty 2. novembra 2024 posilnená doprava.
Od včerajšieho dňa môžu motoristi využívať nový most nad budúcou rýchlostnou cestou R2, ktorý spája košickú mestskú časť Krásna s obcou Nižná Hutka.