Poskytovanie kompenzačných príspevkov pre ŤZP sa od budúceho roka zmení

Systém poskytovania príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) sa od začiatku budúceho roka zmení. Pri osobách s príjmami do sumy životného minima sa budú jednorazové peňažné príspevky na kompenzáciu poskytovať vo vyššej sume, čím sa zníži finančná spoluúčasť osoby s ŤZP. Peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia sa bude poskytovať vo vyššej čiastke aj osobám s vyššími príjmami. Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, ktorú v stredu schválil parlament.
Peňažný príspevok na úpravu osobného motorového vozidla bude možné poskytnúť aj v prípade, ak osoba s ŤZP ešte nie je vlastníkom vozidla. „Cieľom je uľahčiť situáciu osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré majú záujem zabezpečiť si spolu s kúpou vozidla zároveň aj jeho potrebnú úpravu,” uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pri posudzovaní príjmu sa zavedie možnosť v osobitných prípadoch vylúčiť z okruhu spoločne posudzovaných osôb takú osobu, ktorá preukázateľne nežila so žiadateľom resp. poberateľom príspevku v spoločnej domácnosti a nepodieľala sa na úhrade spoločných potrieb. Spresnia sa tiež podmienky peňažného príspevku na kúpu pomôcky tak, aby osoba s ŤZP nebola povinná vrátiť (v prípade špeciálneho softvéru) pomôcku úradu. Lekársku posudkovú činnosť budú môcť vykonávať nielen lekári so špecializáciou posudkové lekárstvo, ale aj lekári, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností v niektorom inom zo špecializačných odborov.
(SITA, qq;su)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V mestskej časti Košice – Sídlisko KVP prebiehajú práce, ktoré obyvateľom prinesú kvalitnejšie a súvislejšie chodníky. Na Húskovej ulici č. 9 – 13 a za Zombovou ulicou č. 43 momentálne spoločnosť TEHO realizuje havarijné opravy teplovodného potrubia.

V Košiciach predstavili štyri lokality, kde vyrastú nové nájomné byty. Stalo sa tak počas stretnutia vedenia mesta Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD) v Košiciach.