Slovensko dostalo európske uznanie za lesnícku legislatívu
Slovensko patrí z pohľadu lesníctva a lesníckej legislatívy medzi uznávané krajiny EÚ. Vyplýva to zo Správy o stave európskych lesov 2020, o ktorej v stredu na tlačovom brífingu informoval minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Zároveň doplnil, že v slovenských lesoch prirastie za každých 2,6 sekundy jeden meter kubický dreva, ktorý viaže 250 kilogramov uhlíka a priemerne zadrží až 400 litrov vody. To má veľký vplyv pri boji s klimatickou zmenou a aj v tomto smere je Slovensko v popredí EÚ.
Ukladanie uhlíka má podľa agroministra dve možnosti. Prvou je dlhodobé uloženie uhlíka v prírodných lesoch, v ktorých je uloženého najviac uhlíka na hektár. „Tieto prírodné lesy sú z hľadiska dlhodobej bilancie uhlíka konštantné, čiže ukladajú toľko uhlíka, koľko uvoľnia. Druhou možnosťou je opakované ukladanie uhlíka v obhospodarovaných lesoch,“ povedal Vlčan.
V praxi to znamená, že neobhospodarovaný les s dospelými stromami už nedokáže viazať oxid uhličitý v takej miere, ako mladé, rýchlo rastúce stromy. Preto je aj z pohľadu ochrany klímy vhodné hospodáriť v lesoch prírode blízkym spôsobom. Na Slovensku sa to podľa zverejnených informácií darí, na jednom hektári lesa je uložených až 122 ton uhlíka. „Sme siedmou krajinou s najväčším množstvom uloženého uhlíka v rámci európskych krajín. O tom, že spôsob hospodárenia v našich lesoch je správny, svedčí fakt, že oproti roku 1990 vzrástli zásoby uhlíka v lesnej biomase o približne 45 % percent,” uviedol v stredu na tlačovej konferencii spolu s ministrom generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh.
(SITA, it;pkl)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.