Vianočné potešenie pre najmenších
Aké by to boli Vianoce bez darčekov? Nie každé dieťa má to šťastie, že ho má kto v tento sviatok potešiť. Nezisková organizácia Robme radosť to vzala do vlastných rúk a prostredníctvom projektu Vianoce z krabičky sa snažia týmto deťom urobiť čo najkrajšie vianočné sviatky.
Inšpiráciou pre projekt Vianoce z krabičky bola zbierka organizovaná v Českej republike. „Vo februári 2019 som založila neziskovú organizáciu Robme radosť s jednoduchým cieľom – pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Počas štúdia na Univerzite Tomáše Bati som sa zúčastnila rôznych dobrovoľníckych projektov a pomáhala ľuďom. Po založení neziskovej organizácie som objavila projekt Krabice od bot v Českej republike a hneď som vedela, že podobný projekt chcem sprostredkovať aj deťom na Slovensku,“ vyjadrila sa zakladateľka Dáša Uherková.
Prvé dva ročníky, v roku 2019 a 2020 mali veľký úspech a ľudia z celého Slovenska posielali deťom hračky, spoločenské hry, kozmetiku či iné drobnosti, aby im spravili radosť. V roku 2018 sa podarilo vyzbierať viac ako 2000 darčekov. O rok neskôr sa aj napriek pandémii podarilo zrealizovať ďalší ročník a obdarovaných bolo 1517 detí z 30 rôznych centier. „Môj pôvodný odhad bol, že vyzbierame 100 darčekov. V zoznamoch sme mali 160 detí a vážne sme sa obávali, že nevyzbierame darčeky pre všetky,“ povedala zakladateľka.
Tento rok je to už 3. ročník projektu Vianoce z krabičky. Hlavnou myšlienkou je obdarovanie detí, ktoré sú umiestnené v detských domovoch, azylových centrách či sociálne slabších rodinách. Po celom Slovensku sú zriadené zberné miesta, kde je možné darčeky odovzdať. Ďalšou možnosťou je Packeta, ktorá balíčky posiela úplne zadarmo. Darčeky pre deti môžete kúpiť, prípadne môžete darovať už používané hračky, ktoré sú v dobrom stave, tie sami zabalíte a odošlete. Od tohto ročníka je však možné darovať aj online darček. Tento spôsob spočíva v tom, že neziskovej organizácii pošlete na darček pre zvolené dieťa peniaze a tá za vás darček kúpi. Vhodnými darčekmi pre deti sú hračky, puzzle, kozmetika, sladkosti, plyšové hračky, spoločenské hry, knihy či rôzne kreatívne potreby. Medzi nevhodné patria poškodené hračky, oblečenie, peniaze či pyrotechnika.
Ako sa môžete do tohto projektu zapojiť sa dočítate na druhej strane.
Odporúčané články
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dvoch nehôd mestskej hromadnej dopravy po protest proti progresivizmu. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na výluku električiek na rýchlodráhe. Potrvá od soboty 22. novembra do nedele 30. novembra 2025. Dôvodom výluky električkovej dopravy na rýchlodráhe je servisná údržba.
Do redakcie nášho denníka prišiel postreh od čitateľa, ktorý si všimol, že na Strojárenskej ulici už nie je lavička Václava Havla. Pamätná tabuľa ostala, no stoličky so stolíkom sú preč. Takúto lavičku majú aj vo Washingtone, Dubline, Barcelone, Benátkach, Tel Avive aj Prahe, len z Košíc musela odísť na reparáciu do Čiech. Dôvodom bol vandalizmus.


