Trestné právo má byť podľa SAK využité ako posledná možnosť
Slovenská advokátska komora (SAK) upozorňuje, že trestné právo má byť využívané až ako posledná možnosť a vynucovať dodržiavanie opatrení v súvislosti s porušovaním pandemických opatrení či útokov na zdravotníkov a policajtov by mal štát vynucovať predovšetkým prostredníctvom správneho práva. Komora tak reaguje na veľkú novelu Trestného zákona a trestného poriadku, ktorú v stredu 1. decembra ohlásila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa komory Alexandra Donevová.
SAK pripomína, že tlačová konferencia ministerky a rozsah pripravenej novely bol prekvapením. „Je pravdou, že začiatkom tohto roka bol ministerstvom ohlásený vznik pracovnej komisie pre novelizáciu trestných kódexov, kam komora nominovala svojho zástupcu. Na základe jej vzniku v marci Slovenská advokátska komora vypracovala podklady – návrhy na zmenu zákonných ustanovení v paragrafovom znení v snahe o racionalizáciu trestného práva,“ uvádza komora.
Komora dodáva, že navrhla viacero úprav, ktoré by napríklad umožňovali širšie použitie alternatívnych trestov a ďalších nástrojov restoratívnej justície, zmenu definície malej škody a mnoho ďalších ustanovení. „Na túto našu iniciatívu sme nedostali žiadnu odpoveď, zároveň komisia ani raz nezasadla a na ministerstvo nebol v tejto veci ani raz prizvaný ktokoľvek z komory na rokovanie. Napriek deklarovaniu ministerstva spravodlivosti a ministerky samotnej, že komunikácia medzi zástupcami justície vrátane SAK a ministerstvom bude iná ako doteraz, nestalo sa tak,“ pripomenula komora.
SAK však nechce návrh ministerky kritizovať ako celok a dodáva, že návrh prináša aj dobré zmeny a ministerstvo si na ňom osvojilo napríklad návrh na úpravu výšky malej škody, ktorý komora navrhovala. Komora uzatvára, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania zaujme stanovisko a zašle k zmene zákona aj svoje pripomienky.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.