Ústavný súd rozhodol. TÁTO časť zákona o ochrane verejného zdravia je protiústavná
Ústavný súd v stredu (8. 12.) rozhodol o tom, že časť zákona, ktorá hovorí o izolácii a karanténe je protiústavná. Z časti tak vyhovel návrhu verejnej ochrankyne práv SR Márie Patakyovej. Tá v návrhu žiadala o posúdenie ústavnosti niektorých zásahov do práv občanov počas pandémie. Konkrétnym dôvodom bola štátna karanténa, ktorú museli Slováci podstúpiť po príchode zo zahraničia.
„Ústavný súd v podstate zrušil časť ustanovení zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré upravujú izoláciu v zdravotníckom zariadení alebo inom určenom zariadení. Karanténu alebo karanténne opatrenia vrátane karantény v zdravotníckom zariadení alebo inom určenom zariadení. Alebo inak opačne povedané, Ústavný súd nezrušuje tie ustanovenia zákona o ochrane verejného zdravia, ktoré upravujú izoláciu v domácom prostredí,“ uviedol predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan po rozhodnutí súdu. Záznam tohto vyjadrenia zverejnil denník Teraz.sk.
Sudcovia okrem toho zrušili právomoc Ministerstva zdravotníctva a Úradu hlavného hygienika. Podľa rozhodnutia už nemôžu vydávať také opatrenia na ochranu verejného zdravia, ktoré v zákone nie sú presne stanovené. Na svojej webovej stránke to uviedli Hospodárske noviny.
RTVS zverejnila aj vyjadrenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej: „Budem mať záujem vedieť čo najskôr obsah, aby sme na to vedeli promptne zareagovať.“ Ministerka zároveň uviedla, že zrušenie týchto ustanovení by na súčasnú právnu úpravu nemalo mať žiaden dosah.
Zdroj: (Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.