ZMOS navrhuje, aby nelegálne skládky odpadov odstraňovali nezamestnaní
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) navrhuje, aby nezamestnaní v rámci aktivačných opatrení odstraňovali v obciach a mestách nelegálne skládky odpadov. Rovnako, aby rezort životného prostredia odpustil samosprávam úhradu za uloženie tohto druhu odpadu na skládke s tým, že by sa odpad z odstránenia čiernych skládok nepočítal do percenta vytriedenia. Ako informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii v obci Šarišské Jastrabie ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, listom už oslovili spomenuté ministerstvá.
Podľa aktuálnych informácií je na Slovensku približne 9000 nelegálnych skládok, pri ktorých je 22 percent v štádiu odstraňovania. Ako tvrdí Kaliňák, ide výlučne o nahlásené, to znamená, že počet nelegálnych skládok, ktoré musia vyriešiť svojimi peniazmi obce a mestá, je výrazne nad 10.000.
“Podľa údajov, ktorými disponuje ZMOS v období od 1. januára 2018 do 31. mája 2021, bolo na okresných úradoch zaevidovaných 2223 podaní týkajúcich sa nezákonne uloženého odpadu. Z toho v rovnakom časovom intervale po vykonaní šetrenia bola zistená osoba zodpovedná za nezákonné umiestnenie odpadu iba v 229 prípadoch,” uviedol Kaliňák.
Dlhoročné nepríjemné skúsenosti s nelegálnou skládkou na svojom území má obec Baškovce z okresu Sobrance. “Naša obec má čiernu skládku na parcele, ktorá má viac ako 270 vlastníkov. Je prakticky nemožné osloviť všetkých vlastníkov, pretože niektorí s nami absolútne nekomunikujú. Takže to ostáva zase iba na pleciach samosprávy, ktorá však nemôže investovať financie do cudzieho majetku,” skonštatoval starosta obce Peter Báthory.
Podobný problém majú niekoľko rokov aj v okolí obce Šarišské Jastrabie v okrese Stará Ľubovňa. “Aj naša obec už niekoľkokrát zlikvidovala čierne skládky. Podarilo sa nám to aj cez eurofondy, môžeme ich však využiť pri likvidácii skládky, ktorá je na pozemkoch obce. Niektoré sme riešili cez eurofondy, ale, samozrejme, niektoré sme riešili aj z vlastného finančného krytia. Takže je to opakujúci sa problém,” povedal starosta obce Ľubomír Rešetár.
Samosprávy podľa Kaliňáka postupne odstraňujú čierne skládky na svojom území a prijímajú opatrenia na to, aby zamedzili vzniku ďalších, napríklad osadením prvkov na rekreáciu alebo fotopascí.
“ZMOS listom požiadal rezort práce, aby sa budúci rok v rámci aktivačných opatrení na trhu práce všetci nezamestnaní, ktorí sú zdraví a sú v evidencii úradov práce, prioritne sústredili na odstraňovanie čiernych skládok. Zároveň rezort životného prostredia žiadame o to, aby všetok odpad z nelegálnych skládok sa budúci rok nerátal do percenta separácie pre mestá a obce a zároveň, aby zaňho mestá a obce nemuseli platiť poplatok v rámci uloženia tohto odpadu na skládkach,” povedal Kaliňák.
Zdroj: (TASR, man liv)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.