Československá filmová tvorba baví aj mladých. Marketingový špecialista opisuje vianočný program
Všeobecne platí, že slovenských filmov sa za dôb Československa natočilo menej. V niektorých českých filmoch sú dokonca slovenskí herci, ktorí boli nadabovaní do češtiny. Rozhovor ohľadom vianočného programu plného československých filmov sme robili s marketingovým riaditeľom Československej filmovej spoločnosti, Milanom Zachom Kučerom.
Marketingový špecialista Zacha Kučera pracuje v televíznej stanici CS Film už 4 roky. Prebral stanicu, ktorej sa nedávali veľké nádeje práve kvôli obsahu, ktorý produkuje. Toto sú piate Vianoce a situácia sa úplne zmenila. Vsadili na bohatý archív a znalosti zo starých filmov. Ľuďom pripomínajú filmovú tvorbu od jej počiatkov. Využívajú najmä krátke opisy filmov, ale aj fotografie či ukážky. CS film sa stal obľúbený a k televíznej stanici sa vracajú starší a paradoxne aj mladší diváci.
Vianočný program podlieha špecifickej príprave. Tvorcovia vianočného programu zloženého len z československých filmov sa snažili prispôsobiť harmonogramu Štedrého dňa. Deti zabavia rozprávkami, starším ukážu nostalgiu a dospelým prinesú vytúženú pohodu. Pre náročných divákov je potom vymedzený neskorý večer.
„Toto nepoznám,“ je obľúbenou vetou marketéra, ktorú číta v komentároch pod ukážkami. Na svojej práci miluje najmä predstavenie niečoho starého, no stále neznámeho. Ako príklad uvádza Zacha Kučera film Stopy na Sitne z roku 1968. Zásadou je preňho nájsť k filmom pikošky a pripomenúť ľudom, aké filmy boli predtým. Práve vďaka premietaniu starších filmov, v ktorých sa neodzrkadľovalo veľa násilia, ich sledujú aj dvadsaťroční mladí ľudia. „Ľudia, ktorí tú dobu nemohli zažiť sa vracajú k filmom až z prvej republiky,“ povedal Zacha Kučera pre KOŠICE:DNES.
„Sme jediná televízia, ktorá už 16 rokov, týždeň čo týždeň, robí film na prianie a ľudia si môžu vybrať film aj na Vianoce,“ pri výbere filmov sa však vždy riadia jedným nečakaným pravidlom. Na výber majú diváci z troch filmov. Do poslednej chvíle sa nevie, ktorý film si získa hlasy. Tajomstvom zapracovania neznámeho filmu do programu je vždy vybrať tri rovnako dlhé filmy. „Filmy, ktoré spolu bojujú sú vždycky rovnako dlhé. Ľudia sa pýtajú, ako to vyberáme,” už teda nie je tajomstvom, že súperiace filmy sa vyberajú podľa dĺžky.
Na Českej a Slovenskej scéne sa aj naďalej produkujú celovečerné filmy, no dobrých je podľa Zachu Kučeru málo, ale: „Ja som zástancom toho, že naši ľudia, teda Česi a Slováci, ale rovnako trebárs aj Poliaci, sa bavia našimi filmami.“ V porovnaní so zahraničnou produkciou, ako je napríklad film Sám doma, sa vo filmoch z Československa neodohráva až toľko násilia. Starší ľudia si dokonca radi pozrú rozprávky, ktoré im pripomínajú ich mladosť, aj bez vnukov či vnučiek.
Filmy, ktoré si môžete vychutnať počas Vianoc
Doobeda počas Štedrého dňa sa CS Film pokúsi zabaviť tých najmenších, a to práve klasickými českými rozprávkami. Deti sa môžu tešiť napríklad na „Byl jednou jeden král“, ale aj na rodinnú komédiu „Bota jménem Melichar“. Zakončenie večera bude určené pre dospelých. Filmom „Dobrý voják Švejk“ sa prinesú vojnové obštrukcie aj gagy a v neposlednom rade si dospelí užujú aj film „Slavnosti sněženek“.
Prvý sviatok vianočný sa hneď z rána bude niesť v znamení rodinného filmu s Vlastom Burianom s názvom „Hrdinný kapitán Korkorán“. Filmová atmosféra sa presunie z rozprávky „Záhada hlavolamu“ cez Voskovcovú a Werichovú komédiu „Peníze nebo život“ až k umeleckému filmu „Stín kapradiny“.
Vianočný program nekončí ani na Druhý sviatok vianočný. Práve naopak. Z rána sa bude pokračovať vo vianočnom prostredí spoločne s rozprávkami „Pyšná princezna“ či „Poplach v oblacích“ s pánom Tau alias mužom v burinke. Poobedie a večer bude patriť dospelým, ktorí si môžu užiť film s pánom Hrušinským „Jak se krade milión“ či drámu „Synové hor“.
>>> Viac fotiek nájdete v GALÉRII. <<<
Na druhej strane si môžete pozrieť celý vianočný program CS Film.