Pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie, tvrdí Inštitút ľudských práv
Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsúdila zásah polície voči záchranárom protestujúcim v utorok 14. decembra pred Národnou radou SR. Podľa IĽP pokojné demonštrácie nemôžu byť zakázané ani počas pandémie. Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher v tlačovej správe uviedol, že vláda politicky zneužíva protipandemické opatrenia a ďalej podkopáva dôveru ľudí v ich správnosť a potrebnosť.
Polícia pri zásahu v utorok protestujúcich legitimovala, prikázala im zložiť transparenty a udeľovala im pokuty. Zároveň zadržala a odviedla na výsluch prezidenta Slovenskej komory záchranárov Františka Majerského spolu s ďalším zdravotníkom.
„Ak je možné ísť na lyžovačku, tak nejestvuje dôvod prečo by nemohlo byť pokojné zhromaždenie na voľnom priestranstve pri dodržaní hygienických opatrení – ako tomu bolo v tomto prípade. Už v minulosti sme upozorňovali, že zákaz politických protestov popiera princíp proporcionality pandemických opatrení a ohrozuje demokratický proces,“ vyhlásil Weisenbacher s tým, že toto obmedzenie ľudských práv by malo byť poslednou možnosťou, „nie sa diať paralelne s predvianočnými nákupmi“. Doplnil, že IĽP sa dlhodobo venuje problematike súladu protipandemických opatrení s ľudskými právami a slobodami.
Vlani vypracovali právnu analýzu, podľa ktorej sankcie za neúčasť na plošnom testovaní boli porušením ľudských práv a kontrola certifikátov z tohto testovania neúmerným zásahom do súkromia. Weisenbacher tvrdí, že nepopierajú potrebnosť obmedzení a napríklad nesúhlasili s interpretáciou niektorých cirkví, že zákaz bohoslužieb je porušením náboženskej slobody, keďže išlo podľa nich o adekvátne opatrenie voči deklarovanému cieľu a pandemickej situácii. IĽP aj prípadné povinné plošné očkovanie považuje za opatrenie, ktoré je v súlade s ľudskými právami, nakoľko jeho prínos mnohonásobne prevyšuje zásah do slobody jednotlivca. Riaditeľ IĽP však konštatoval, že nemôžu vláde tolerovať opatrenia, ktoré výrazne obmedzujú ľudské práva a slobody, no ich nevyhnutnosť a účinnosť v boji s pandémiou je prinajmenšom sporná.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Dnes bude prevažne oblačno až zamračené a daždivo, s teplotami do 14 stupňov Celzia.
Americký prezident Donald Trump povedal počas stredajšieho telefonátu svojmu ukrajinskému náprotivkovi Volodymyrovi Zelenskému, že chce čo najskôr dosiahnuť ukončenie vojny na Ukrajine. Ako referuje americký spravodajský web Axios, uviedli to ukrajinskí predstavitelia.
Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo na pretrvávanie nedostatkov v riadení a obnove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice po požiari, ku ktorému došlo predminulý rok. Informovalo o tom LOZ na tlačovej konferencii v utorok.