V nadchádzajúcich dňoch bude na oblohe možné sledovať dva meteorické roje
V nadchádzajúcich dňoch bude na oblohe možné sledovať dva meteorické roje. Ako v tlačovej správe uvádza Slovenská akadémia vied, od piatka 17. decembra do 26. decembra bude „činný” meteorický roj U Midy, ktorý je známy aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvýkrát pozoroval 22. decembra 1945.
„Roj Ursíd súvisí s periodickou kométou 8P/Tuttle, ktorej obežná doba je 13,6 roka. V maxime by sme tento rok mohli vidieť približne 10 meteorov za hodinu, podmienky na pozorovanie však nebudú veľmi priaznivé – Mesiac bude počas maxima, 22. decembra, tri dni po splne,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.
Naopak, po Vianociach budú podľa SAV vynikajúce podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra do 7. januára 2022. Nočná obloha pritom nebude rušená jasom Mesiaca, pretože v čase maxima bude len jede deň po nove. „Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil Svoreň.
Zároveň SAV uvádza, že ani tohtoročné vianočné sviatky nebudú na Slovensku bez kométy. Cez Vianoce a aj po Novom roku totiž budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko, pričom vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe Slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.