Panenské oleje: Majú vplyv na zlepšenie zdravia a výkonnosti imunitného systému
Esenciálne mastné kyseliny sú polynenasýtené omega-6 a omega-3 mastné kyseliny, ktoré ľudské telo nevytvára a je nútené ich získavať v potrave. Slúžia na produkciu chemických prenášačov (látok podobných hormónom), ktoré sú potrebné pre normálny rast buniek, metabolizmus tukov a cholesterolu, ohybnosť ciev, zrážanlivosť krvi a činnosť mozgu i očí.
Kým omega-6 mastné kyseliny sa vyskytujú v najväčšom rozsahu v rastlinných olejoch, omega-3 mastné kyseliny sú súčasťou hlavne živočíšnych tiel, predovšetkým morských rýb (napr. tuniak), ktoré sú v našej strave v minimálnom zastúpení. Výnimkou je práve ľan a konope, ktorých semienka sú bohaté aj na omega-3.
Olivový olej
„Z hľadiska humánnej výživy človeka je najznámejším a doslova nenahraditeľným olejom, ktorého dennú konzumáciu v minimálnej dávke 2 polievkové lyžice odporúčam,“ hovorí výživový poradca Tibor Antony.
„Vyskytuje sa v olivách, ktoré sú perfektným zdrojom výživy a olej z nich vylisovaný je bohatý na kyselinu olejovú. Podporuje trávenie, vstrebávanie živín a vylučovanie odpadov, pričom kyselina olejová chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami. Chráni tiež pred voľnými radikálmi. Obsahuje látku skvalén, z ktorej sa tvorí tzv. dobrý cholesterol. Chráni tiež pred rakovinou prsníkov a podžalúdkovej žľazy.“
Ľanový olej
Ako hovorí výživový poradca, ľanový olej obsahuje vysoký podiel mastných kyselín omega-3, mnoho horčíka, draslíka, zinku, vitamínov skupiny B, ale aj kvalitnej bielkoviny a látky zvanej lignan, ktoré chránia pred vírusmi, baktériami, plesňami a rakovinou. Tento olej obsahuje až 800-krát viac lignanov ako ostatné semená. V ľanovom oleji sú aj fytoestrogény, pomocou ktorých upravujeme rovnováhu pohlavných hormónov žien.
Púpalkový olej
Vyrába sa zo semien púpalky dvojročnej. Obsahuje kyselinu gama-linolénovú, ktorá obsahuje protizápalové látky. Používa sa pri liečení diabetickej neuropatie, poškodení nervov, liečení ekzémov, alergického ochorenia kože, bolestivej menštruácie, niektorých druhov neplodnosti, reumatickej artritídy, akné, dny a svalových kŕčov.
„Chráni tiež pred kôrnatením tepien, srdcovými chorobami, pred menštruačným syndrómom, roztrúsenou sklerózou a vysokým krvným tlakom,“ dodáva výživový poradca.
Konopný olej
„Konopný olej patrí k výnimočným olejom s extrémne priaznivým pomerom mastných kyselín omega-6 a omega-3. Sú to mastné kyseliny, ktoré sú pre človeka životne nutné. Človek ich potrebuje na tvorbu eikozanoidov – hormónom podobných látok, nutných na kontrolu zápalov v organizme človeka. Konopný olej má extrémne priaznivé účinky.“
Kokosový olej
Pre kokosový panenský olej je typické, že sa skladá prevažne z nasýtených mastných kyselín, ktoré majú krátke a stredne dlhé reťazce. „Tým je dané, že tieto mastné kyseliny sa ľahko vstrebávajú do krvného obehu a pôsobia nielen veľmi kladne na tráviaci trakt, ale aj v celom organizme. Kokosový olej sa ľahko a rýchlo vstrebáva do slizníc, kde pôsobí hydratačne. Tiež ma pozitívny vplyv na pokožku, ktorú omladzuje a obohacuje nielen o vodu, ale o mnohé živiny a súčasne aj o energiu,“ upozorňuje Tibor Antony. „Veľmi dôležité je to, že mastné kyseliny narušujú vonkajší obal vírusov, baktérií, kvasiniek a plesní, ktoré môžu byť pri tom ľahšie zničiteľné bielymi krvinkami.“
„Oleje, teda esenciálne mastné kyseliny, majú výrazný vplyv na zlepšenie zdravotného stavu a výkonnosti imunitného systému človeka. Medzi najzdravšie oleje patria: rybí olej, olej ľanový, konopný, repkový, vlašský, olivový, lieskový, makadamový, mandľový, sójový, kokosový, palmový a na liečbu aj púpavkový, borákový, tekvicový. Ak to finančné možnosti rodiny dovoľujú, konzumujte iba hore uvedené oleje za studena lisované teda panenské. Konzumáciu iných olejov, margarínov a rôznych náhradných tukov, ktorých sú plné regály, neodporúčam,“ dodal na záver výživový poradca.
Tibor Antony je hlavným výživovým poradcom v Košiciach, kde prevádzkuje výživové poradne. Viac ako 20 rokov sa zaoberá jógou a zdravou výživou a jej vplyvom na ľudský organizmus.
Foto: Shutterstock
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.