Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ súvisiace s únosom Kováčovho syna umožní vyšetriť krivdy minulosti

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) označil rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie súvisiace s prípadom únosu syna prezidenta Michala Kováča za dôležitú správu, ktorá umožní vyšetriť krivdy minulosti. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti.
Zároveň vysvetlil, že daný verdikt znamená, že v prípade Mečiarových amnestií vo veci zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny môžu súdy naďalej konať a pokračovať v trestnom stíhaní vrátane možnosti vydania európskeho zatykača. Zastavenie trestného stíhania amnestiou a jej zrušenie totiž podľa Súdneho dvora EÚ nepredstavujú prekážku na vydanie zatykača, keďže vnútroštátne súdne orgány ešte nerozhodli o trestnoprávnej zodpovednosti obvinených osôb. Okresný súd Bratislava III tak môže vydať európsky zatýkací rozkaz v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do zahraničia.
„Sme zase bližšie k zaceleniu rany na našej spravodlivosti. Je to pre našu krajinu dôležitá správa, ktorá nám umožní vyšetriť krivdy minulosti. Zaslúži si to naša spoločnosť, ale aj pamiatka po zavraždenom Róbertovi Remiášovi,“ napísal Heger.
Neznámi páchatelia násilne zavliekli Michala Kováča ml. do Rakúska 31. augusta 1995. Krátko po čine sa objavili správy, že sa mala na ňom podieľať tajná služba. Vtedajší premiér Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident v roku 1998 udelil amnestiu páchateľom únosu. Tá sa vzťahovala aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Kováča do cudziny. Akékoľvek pokusy potrestať páchateľov únosu skončili predčasne z dôvodu udelených amnestií. Zlom nastal v roku 2017. Poslanci schválili novelu ústavy, podľa ktorej parlament získal právomoc zrušiť amnestie a milosti, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu. Ďalším krokom bolo prijatie uznesenia o zrušení Mečiarových amnestií a tiež milosti, ktorú prezident Michal Kováč udelil svojmu synovi v kauze Technopol.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

V Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde pochovajú pápeža Františka, sa už nachádza sedem hrobov pápežov. Je medzi nimi hrob prvého františkánskeho pápeža Mikuláša IV., prvého dominikánskeho pápeža Pia V. a po novom k nim pribudne aj hrob prvého jezuitského pápeža – Františka. Informoval o tom Vatican News po stretnutí litovského kardinála Rolandasa Makrickasa s novinármi v piatok v samotnej bazilike.

Na Watsonovej ulici budú v rámci reklamačného konania opravovať výškové nerovnosti, vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia. Ako informovalo mesto Košice, ide o nerovnosti, ktoré sa nachádzajú pri dvoch uličných vpustiach v blízkosti Štadióna.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.