Podmienky výkonu trestu pre rodičov maloletých detí by sa mali zlepšiť
Podmienky výkonu trestu pre rodičov maloletých detí sa podľa prezidentky Zuzany Čaputovej musia zlepšiť. Slovenský systém vykazuje podľa prezidentky z hľadiska medzinárodných ľudskoprávnych štandardov o najlepšom záujme maloletých detí výrazné nedostatky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Prezidentka dnes o tejto veci diskutovala s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (nom. SaS), verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou a generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). „Dôvodom väčšiny žiadostí o milosť, ktoré dostávam od matiek, je ich vzťah k deťom. Nebudú sa môcť o ne starať a obávajú sa prerušenia citovej väzby, najmä, ak sú deti ešte veľmi malé. Nedostatočné využívanie alternatívnych trestov, ako aj situácia v našich zariadeniach na výkon trestu im, žiaľ, dáva za pravdu,“ skonštatovala Čaputová.
Prvým krokom k zmene je podľa hlavy štátu výraznejšie využívanie alternatívnych trestov, akým je domáce väzenie, pokiaľ sa týkajú aj rodičov maloletých detí, osobitne matiek. V prípadoch, pri ktorých neexistuje priestor pre alternatívne tresty, by pomohlo špecializované zariadenie na výkon trestu pre matky s malými deťmi do troch rokov, o ktorom sa už dlho hovorí. Rovnako by pomohla vyššia frekvencia kontaktných návštev detí v prípadoch odlúčenia od rodičov.
Čaputovú teší, že ministerka spravodlivosti vyvinie „maximálne úsilie o zmenu vo všetkých troch aspektoch, ktoré sú súčasťou aj jej aktuálnych zámerov zmien v trestnom práve a väzenstve“. „Spoločne s vytváraním podmienok pre každé dieťa na zdravý osobnostný vývin pomôžeme aj odsúdeným. Aj keď neuspeli ako občania, stále ešte môžu uspieť ako rodičia, a to môže zmeniť aj ich život,“ uzavrela prezidentka.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Tento víkend sa v Košiciach dokončí oprava mosta cez rieku Hornád na Hlinkovej ulici.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.