So súčasným rozpočtom rezortu diplomacie sa v budúcom roku budú musieť zatvoriť niektoré veľvyslanectvá

So súčasným rozpočtom rezortu diplomacie sa budú musieť v roku 2022 zatvoriť niektoré slovenské veľvyslanectvá. Pre agentúru SITA to povedal Martin Klus (SaS), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Dodal, že pri momentálne nastavenom rozpočte rezort nedokáže pokrývať rovnaký rozsah diplomatickej služby tak, ako to bolo doteraz.
Redukcia zastupiteľstiev by mala prebehnúť v priebehu roka 2022, Klus však nespresnil, o ktoré pôjde. Isté je, že sa to bude týkať aj tých v Európe. „Snažili sme sa najmä o geografickú vyváženosť. Ak by malo dôjsť k zatvoreniu zastupiteľského úradu, tak aby iný náš úrad mal zvládnuť nahradiť chod úradu, ktorý sa bude zatvárať. Vychádzalo sa aj z toho, aké máme bilaterálne vzťahy s tou ktorou krajinou. Tam, kde sú vzájomné vzťahy veľmi dobré, tam častokrát nevyhnutne nepotrebujeme mať zastupiteľský úrad, pretože sa stretávame napríklad na rôznych európskych fórach,“ vysvetľuje Klus.
Svoju úlohu pri zatváraní veľvyslanectiev zohráva aj ekonomická aktivita podnikateľov v danej krajine a aktivita podnikateľov zo Slovenska v nej. Tam, kde táto aktivita nie je dostačujúca, sa môže znížiť počet zamestnancov zastupiteľstva alebo sa úplne zatvoriť
Štátny tajomník konštatuje, že zatvorenie veľvyslanectiev nikdy nie je dobrou správou. Vždy sa preto hľadí aj na reciprocitu, teda či má daná krajina svoje zastúpenie aj na Slovensku. S podobnou situáciou, že sa kvôli škrtom museli zatvárať ambasády, sa však podľa Klusa stretli aj iné krajiny. „Nie je to tak dávno, čo viaceré krajiny zrušili svoje veľvyslanectvá na Slovensku, ide napríklad o Belgicko, Dánsko, Fínsko či Švédsko. Vtedy to vysvetľovali tým, že napriek tomu, že ide o bohaté krajiny, tak aj oni potrebujú šetriť verejné prostriedky,“ ozrejmil.
Rok 2022 sa však nebude na MZVEZ SR niesť len v znamení zatvárania veľvyslanectiev. Klus potvrdil, že počas neho sa otvorí aj jedno nové. Kde to bude však nespresnil
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu viac než trojkilometrového úseku električkovej trate v mestskej časti Nad jazerom. Investícia vo výške takmer 65 miliónov eur má vyriešiť dlhodobé technické problémy, ktoré viedli k zníženiu rýchlosti električiek na viacerých miestach až na 20 km/h a hrozbe odstavenia trate pre jej nevyhovujúci stav.