Košičania a Nemci vypĺňali rovnaké testy
V priestoroch spoločnosti T-Systems Slovakia sa uskutočnila prvá písomná skúška v pilotnom projekte duálneho odborného vzdelávania v oblasti informačno-komunikačných technológií (IKT). Rovnaké testy vypĺňali aj študenti v Nemecku. V Košiciach ich prvýkrát absolvovalo 26 Slovákov. Otestovali si tak aktuálne vedomosti nadobudnuté počas prvej polovice trojročného štúdia v odbore Počítačové systémy.
Podľa výsledkov 13 študentov uviedlo viac ako 50 percent správnych odpovedí, čo znamená, že pri záverečnej skúške by už teraz uspeli. Minimálne požadované kritériá Slovensko-nemeckou obchodnou a priemyselnou komorou by splnilo 25 z 26 účastníkov testov.
Otázky v testoch boli situačného charakteru a študenti mali vybrať najlepšie možné riešenie z ponúkaných odpovedí. „Náročné to bolo na spôsob uvažovania. Kým na Slovensku sme zvyknutí pri skúškach viac citovať definície, v týchto testoch museli využiť doteraz získané poznatky na navrhnutie najlepšieho riešenia. Testy obsahovali štyri situácie z praxe, na ktoré bolo naviazaných 50 čiastkových úloh. Otázky sa týkali technických zručností, jemných zručností, ale tiež ekonómie, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,“ povedal predseda skúšobnej komisie Michal Škára.
Výsledky testov posudzovala komisia, ktorú tvorili zástupca Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory, zástupca spoločnosti z IT sektora s porovnateľnými skúsenosťami a portfóliom, zástupca partnerskej Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach a zástupca spoločnosti T-Systems Slovakia.
Trojročné vyššie odborné štúdium otvorila Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach v spolupráci s T-Systems Slovakia a Košickým samosprávnym krajom (KSK) ako zriaďovateľom školy v septembri 2013. Študenti v Košiciach sa ako prví vzdelávajú podľa úspešného nemeckého modelu a majú možnosť získať certifikát rovnocenný tomu, ktorý dostávajú študenti v Nemecku.
Ako povedal výkonný člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Dr. Guido Glania, vzdelávanie v T-Systems zodpovedá nemeckému profilu povolania špecialista pre počítačové systémy. „Spoločnosť je vďaka tomu priekopníkom v kvalifikácii mladých ľudí v Košiciach na medzinárodne uznávanej úrovni. Nami organizované skúšky sú dôkazom toho, že táto vysoká kvalitatívna úroveň bude skutočne dosiahnutá.”
Písomná skúška, ktorú absolvovali študenti v Košiciach je zároveň prvou v tomto odbore (Fachinformatiker) na svete uskutočnenou v zahraničí.
ŠTÚDIUM S PRAXOU
Kým do prvého ročníka v školskom roku 2013/2014 nastúpilo 30 študentov – chlapcov, v školskom roku 2014/2015 boli medzi tridsiatimi prijatými študentmi aj dve dievčatá. O štúdium majú záujem nielen čerství maturanti stredných odborných škôl technického či obchodného zamerania, ale tiež vysokoškoláci. Najčastejšou motiváciou študentov je možnosť praxe už počas štúdia a následne stabilnej práce po jeho ukončení.
Počas štúdia dochádza k prepojeniu teoretického vyučovania a získavania znalostí v prostredí školy s praktickým rozvojom “tvrdých aj mäkkých zručností” v rámci rozsiahlej praxe v T-Systems Slovakia. Objem praktického vzdelávania dosahuje až 70 % celkového dostupného času výuky, čo v priebehu 3 rokov štúdia predstavuje 1600 hodín praktických cvičení a ďalších 1050 hodín odbornej praxe vo firme.
Možnosť prihlásiť sa na štúdium v odbore 2695Q Počítačové systémy v školskom roku 2015/2016 je aktuálne otvorená do 31. mája 2015. Podrobnejšie informácie sú zverejnené na www.t-systems.sk/dual alebo www.spseke.sk.
NÁKLADY NA ŠTÚDIUM
Verejné zdroje pre príslušnú kategóriu škôl pokrývajú približne 45 % z celkových nákladov na vzdelanie jednotlivca. Zostávajúcu časť hradí spolupracujúca firma. Sú to najmä náklady súvisiace s odbornou praxou v reálnej prevádzke, pod dohľadom skúsených inštruktorov.
„Pri počte 3150 zamestnancov a priemernej fluktuácii v sektore 10 % každý rok hľadáme približne 300 nových zamestnancov pripravených nastúpiť priamo do pracovného procesu. V súčasnosti potrebujeme v priemere takmer 70 pracovných dní na tréning, zaučenie a adaptáciu človeka, ktorý prichádza do IT ako úplný nováčik.“ vysvetľuje riaditeľ pre strategický rozvoj T-Systems Slovakia Martin Džbor.
Doterajší rast spoločnosti ukázal aj potrebu väčšej diferenciácie pracovníkov pre jednoduchšie a zložitejšie činnosti. „Z vyššie spomínaných 300 nováčikov je približne tretina činností vhodná pre absolventov stredných škôl, nie univerzít. Aj preto je nesmierne dôležité novoprijatých zamestnancov zbytočne neprekvalifikovať, ale nechať ich učiť sa priamo v praxi“ dodáva M. Džbor.
(ľš)
Foto: shutterstock