Vďaka košickým krajským dobrovoľníkom sa do prírody vrátilo viac ako 5,5 milióna litrov vody

V roku 2021 vzniklo vďaka Dobrovoľníckemu centru Košického kraja viac ako 50 vodozádržných opatrení. Do prírody sa tak vrátilo viac ako 5,5 milióna litrov vody. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.
Košický samosprávny kraj (KSK) od roku 2018 realizuje Program obnovy krajiny Košického kraja, ktorého cieľom je zmeniť prístup pri obhospodarovaní lesnej a poľnohospodársky využívanej krajiny a umožniť vznik vodozádržných opatrení tak, aby dažďová voda neodtekala bez úžitku. „Kraj sa snaží zlepšiť hospodárenie s vodou a zároveň chceme ukázať, že k tomu stačí naozaj málo. Konkrétne aktivity zvládnu aj východniari v mestách, obciach aj na svojich dvoroch či chalupe. Efektívnym riešením je napríklad budovanie dažďových záhrad. My ich vďaka krajským dobrovoľníkom máme takmer pri každej župnej strednej škole. Teší ma, že tieto kroky neostali bez odozvy a vidíme reálne výsledky. Za uplynulý rok sme vďaka týmto vodozádržným opatreniam dokázali zadržať a vrátiť späť do obehu viac ako 5,5 milióna litrov vody. Okrem záhrad je mimoriadne efektívnym riešením aj budovanie jazierok, fontán, retenčných nádrží či suchých potokov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Vďaka týmto ekologickým opatreniam sa v krajine dokáže zadržať časť zrážkovej vody zo striech budov. Krajskí dobrovoľníci v tomto roku budovali prevažne dažďové záhrady pri stredných školách. V Spišskej Novej Vsi pribudla napríklad v areáli SOŠ drevárskej či v Moldave nad Bodvou pri SOŠ agrotechnickej. Tešiť sa z ekologickejšieho prostredia môžu aj študenti rožňavskej SOŠ technickej, kde pribudla jedna z najväčších dažďových záhrad v kraji. Dobrovoľníci neobišli ani Zemplín a v Michalovciach vytvorili záhradu, ktorá dokáže zadržať vodu pri Gymnáziu Pavla Horova aj Strednej zdravotníckej škole. V Trebišove pribudla v areáli Obchodnej akadémie a v Sečovciach v blízkosti Spojenej školy. Jedno z najväčších jazierok vzniklo pri SOŠ informačných technológií v Košiciach či pri košickej Obchodnej akadémii na Polárnej ulici.
FB/KSK FB/KSK FB/KSK FB/KSK FB/KSK
>>>VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII<<<
Zachytiť vodu pomáhajú aj retenčné priestory, ktoré vznikli v košických mestských častiach Ťahanovce a KVP. Ide o špeciálne upravený svah alebo priestor popri chodníku, ktorý pomáha vode z prívalových dažďov odtekať a vsakovať, čím sa nezadržiava na chodníku alebo na ceste.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Galéria
Odporúčané články

Hasiči v Košickom kraji zasahovali počas víkendu pri desiatich dopravných nehodách. Ako na sociálnej sieti uviedol Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Košického kraja, ide o nehody, ktoré sa stali od piatkového popoludnia (20. júna) do pondelkového rána (23. júna).

Horúce letné počasie bude aj tento rok lákať Košičanov na obe mestské kúpaliská. Ako prvé už túto sobotu otvorí svoje brány kúpalisko Rumanova v Mestskom parku. Na neďalekom „čéhačku“ sa Košičania a návštevníci mesta budú môcť zrelaxovať o dva týždne neskôr – v sobotu 28. júna.

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.