Chov lipicanov sa uchádza o zápis do svetového zoznamu UNESCO
Chov lipicanov sa uchádza o zápis do svetového zoznamu UNESCO. Slovensko má vďaka tomuto najstaršiemu kultúrnemu plemenu koní v Európe šancu získať v poradí deviaty zápis vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva SR na sociálnej sieti.
„Na nominácii sa podieľali kolegovia z Národného Žrebčína Topoľčianky, ktorí sa chovom tohto plemena zaoberajú už 100 rokov. O zápise tradície chovu lipicanov mal výbor rozhodovať už koncom minulého roka. Napokon pre veľké množstvo predložených nominácií bolo rozhodovanie presunuté na rok 2023,” upresňuje rezort.
Prvé záznamy o chove plemena na Slovensku pochádzajú z 18. storočia. Morfologické, fyziologické a biologické vlastnosti lipicanov boli dôvodom obľúbenosti u šľachty ako aj u drobných súkromných chovateľov. Topoľčianske stádo má v súčasnosti zhruba 40 lipicanských kobýl, tri až štyri kmeňové žrebce a dorast kobyliek a žrebčekov.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.