Predseda ÚVO sa ohradil proti útokom ministra dopravy na úrad pre rozhodnutie o zrušení súťaže na stavbu R2 pri Košiciach
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák sa ohradil proti útokom ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) na úrad v súvislosti s rozhodnutím o zrušení súťaže na výstavbu rýchlostnej cesty R2 pri Košiciach. Viaceré výroky šéfa rezortu dopravy z decembra minulého roka pritom označil za arogantné, zavádzajúce a nepravdivé. Podľa Hliváka nie sú pravdivé tvrdenia ministra dopravy o tom, že neexistuje ekvivalent k štandardom FIDIC, ani to, že prvostupňové rozhodnutie úradu v uvedenej súťaži je protizákonné, mimo aplikačnú prax a že ide o šikanovanie úradníkov.
Minister dopravy sa stal podľa predsedu ÚVO azda prvým politikom, ktorý si dovolil otvorený, prvoplánový útok s arogantným tónom voči úradu. Hlivák v pondelok informoval, že Doležal sa tak podľa neho snažil odviesť pozornosť od vlastnej zodpovednosti za súťaž na výstavbu R2 Šaca – Košické Oľšany. „Nie je pravda, že neexistuje ekvivalent k FIDIC-u. Ekvivalentov je hneď niekoľko – ide o medzinárodne uznávané podmienky Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Európskej investičnej banky, Svetovej banky alebo ekvivalent, ktorý sa používa v Nemecku, alebo v Dánsku,” povedal šéf ÚVO s tým, že napríklad Národná diaľničná spoločnosť (NDS) či Železnice Slovenskej republiky ich použili v iných súťažiach. Na dôležitosť spojenia „alebo ekvivalent”, ktorého absencia mala byť dôvodom na rozhodnutie o zrušení súťaže na R2, podľa Hliváka upozorňuje na svojom portáli samotné ministerstvo dopravy.
„Nie je pravda, že rozhodnutie je nezákonné a mimo aplikačnej praxe. Práve naopak, rozhodnutie je nielen v súlade s rozhodovacou praxou úradu a rady úradu ako odvolacieho orgánu, ale aj s usmerneniami Európskej komisie, rozhodnutiami krajského súdu či zisteniami európskych audítorov,” upozornil Hlivák. Za nepravdu tiež označil tvrdenie, že používanie štandardov FIDIC a ekvivalentov takto posudzujú len zamestnanci na úrade. Pripomenul, že na druhý deň po vystúpení Doležala na brífingu krátko pred Vianocami diaľničiari podpísali zmluvu so zhotoviteľom na výstavbu privádzača na Kysuciach na diaľnicu D3, kde akceptujú okrem FIDIC-u aj ekvivalent. Minister dopravy predtým tvrdil, že ekvivalent neexistuje. „Môžem potvrdiť, že správnosť rozhodovacej praxe úradu mi minulý týždeň potvrdila v konzultácii aj Európska komisia,” povedal predseda úradu.
Hlivák k Doležalovi dodal, že za viac ako štyri roky vo funkcii na čele úradu nezažil také arogantné vystúpenie politika na adresu úradu a jeho zamestnancov. „Jeho vystúpením bola podlomená dôvera v prácu úradu a cítim potrebu zastať sa kolegov. Zároveň zdôrazňujem, že úrad pod mojim vedením rozhoduje nezávisle. Kolegovia majú vytvorené podmienky na nezávislé, nestranné a odborné rozhodovanie vo veci, čo pred mojím nástupom nebolo samozrejmosťou,” poznamenal Hlivák. NDS sa proti rozhodnutiu o zrušení súťaže na R2 odvolala koncom minulého roka, rada úradu by mala rozhodnúť do 45 dní.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Odporúčané články
Aj v Košiciach si pripomenú výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej. Na sociálnej sieti o tom informuje iniciatíva Košice Spoločne. Pietne zhromaždenie sa uskutoční v sobotu 21. februára o 18:00 pri Immaculate (morový stĺp) na Hlavnej 68.
V marci sa začne s výstavbou okružnej križovatky Kostolianska cesta – Národná trieda – Podhradová. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) už podpísal zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktorým je spoločnosť Eurovia SK.
Hlavnú ulicu čaká najväčšia rekonštrukcia od čias primátora Rudolfa Schustera. Zajtra (t.j. 17. 2.) sa na Hlavnej ulici začnú prípravné práce a ohradenie staveniska súvisiace s projektom Obnovy národnej kultúrnej pamiatky – Archeologické múzeum Dolná brána. Stavebné práce v hodnote 2,7 milióna eur bude mať počas nasledujúcich ôsmich mesiacov na starosti spoločnosť Betpres.