Štefanec sa obáva, či sa Slovensku podarí vyčerpať peniaze z Plánu obnovy

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) sa obávajú, či Slovensko dokáže efektívne míňať peniaze z Plánu obnovy a odolnosti Európskej únie. Povedali to počas online diskusie Aký bol európsky rok 2021 a čo nás čaká v tomto roku?, ktorú zorganizovala Kancelária EP na Slovensku.
Ivanovi Štefancovi (KDG/EPP) v súvislosti s čerpaním financií z Plánu obnovy dáva nádej to, že si túto tému pod seba zobral premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Mám miernu nádej a optimizmus, že tieto peniaze budú čerpané lepšie ako eurofondy, ktoré sú čerpané po starom.,“ tvrdí. Dodáva, že šancu na vyčerpanie určených peňazí dáva aj to, že tam nie je spolufinancovanie. Rizikom je však jednota vládnej koalície, keďže na čerpanie financií sú potrebné schválené reformy.
Monika Beňová (Smer-SD/S/D) si veľmi praje, aby Slovensko vyčerpalo čo najviac peňazí z plánu obnovy. Podľa nej sú to peniaze, ktoré táto krajina veľmi potrebuje. Pripomína, že Slovensko má jeden z najkomplikovanejších spôsobov prijímania štrukturálnej pomoci. „Obávam sa nejednotnosti vládnej koalície a toho, ako do toho vstupuje minister financií a chce rozhodovať, kto sú tí dobrí a kto sú tí zlí. Som skeptická, lebo tu vidím nekompetentnosť súčasnej vlády,“ povedala. Doplnila, že si cení snahu premiéra Hegera, ale jeho reálna pozícia nie je silná natoľko, aby dokázal ustáť takúto investíciu, akou je Plán obnovy.
Podľa Michala Šimečku čakajú Slovensko pri čerpaní financií z Plánu obnovy iné problémy ako v prípade čerpania eurofondov. Konštatuje, že pôjde o problémy politické, ktoré sa ukázali už nedávno napríklad pri prijímaní zdravotníckej reformy či pri reforme národných parkov. „Na všetky tieto kroky a reformy sú peniaze naviazané. Nebude to problém menežovania reforiem, hoci aj to je náročné, ale problémom bude nájsť zhodu v navzájom rozhádanej koalícii,“ skonštatoval.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Generálny prokurátor Maroš Žilinak zamietol návrh Davida Lindtnera, obhajcu obvineného Daniela Bombica, na zrušenie obvinenia jeho klienta podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Informáciu denníka Sme pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.