Rezort školstva by mal venovať náležitú pozornosť aj opatreniam na vysokých školách

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR by malo venovať náležitú pozornosť aj opatreniam na vysokých školách. Uviedla to Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) na svojom webe. Súčasne žiada o zvolanie relevantných aktérov, ktorí zanalyzujú hrozby a aj potreby vysokoškolského prostredia a navrhnú taký systém prezenčnej výučby, ktorý bude vyhovujúci a hlavne bezpečný.
„Pre základné a stredné školy sa vymysleli skvelé systémy na zabezpečenie a udržanie výučby – samotestovanie žiakov, izolácia tried, hybridné vzdelávanie, a tak ďalej. Vysoké školy boli závislé od farby okresu, bez ohľadu na skutočné hrozby na akademickej pôde. A teraz to pôsobí tak, že kým sa vymýšľali premyslené systémy pre žiakov, študenti vysokých škôl boli odstavení na vedľajšiu koľaj,“ zhodnotil predseda ŠRVŠ Filip Šuran. ŠRVŠ poukázala na to, že kým opatrenia na základných a stredných školách sleduje celá spoločnosť, podmienky štúdia na vysokých školách sa nastavujú bez potrebných dát.
Zástupcovia vysokoškolákov vnímajú negatívne vyjadrenia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), z ktorých podľa nich vyplýva, že výučba na vysokých školách má byť v špecifickom režime OP (očkovaní, prekonaní). „V praxi by to znamenalo, že vyučujúci by museli okrem vyučovania skupiny študentov prezenčne zabezpečiť aj aktívnu účasť študentov pripojených online. Podľa tohto modelu bude musieť vyučujúci vysvetľovať učivo priemerne pätnástim prítomným študentom a ďalším piatim online pripojeným študentom,“ objasnili. Zároveň poukázali na to, že aj napriek vysokej zaočkovanosti medzi vysokoškolákmi, prísnym hygienickým opatreniam a dlhodobej dištančnej výuke, ide o nerealizovateľný spôsob výučby.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

Od pondelka 28. apríla 2025 do odvolania bude z dôvodu plánovanej rekonštrukcie uzatvorená časť mosta NDS Nižné Kapustníky, dôjde tak k niekoľkým zmenám v MHD.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

Úmrtie pápeža Františka pre Vatikán znamená, že v dohľadnom čase bude musieť nájsť nového pontifika. František ako prvý latinskoamerický pápež priniesol významné zmeny, pričom sa zameral na sociálnu spravodlivosť, environmentálne otázky a inkluzívnejšiu cirkev.