Tlakovú vlnu z erupcie zo sopky Hunga Tonga zaznamenali aj meteorologické stanice na Slovensku
Tlakovú vlnu z erupcie zo 17-tisíc kilometrov vzdialenej tichomorskej sopky Hunga Tonga zaznamenali aj slovenské meteorologické stanice v sobotu 15. januára večer okolo 19:15. Ako priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom statuse na sociálnej sieti, prvá vlna, ktorá prišla zo severu, na viac ako dve hodiny „rozkmitala“ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. O necelých sedem hodín neskôr, dnes o 02:00, dorazila z opačnej strany aj druhá vlna.
SHMÚ poukázalo na to, že príchod prvej tlakovej vlny sprevádzal veľmi nápadný pomerne rýchly nárast tlaku vzduchu o približne 1,5 hPa (za 15 min) a následným poklesom o viac ako 2 hPa. Naopak, druhá vlna sa prejavila výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhší čas. Ústav konštatoval, že prvej tlakovej vlne trvalo niečo viac ako 14 hodín, aby sa z oblasti erupcie dostala až nad Slovensko, pričom k erupcia nastala v sobotu okolo 05:00 hodine SEČ, teda o 17:00 hodine miestneho času.
Zdroj: (SITA, ta;adz)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.