Krátko pred vypuknutím ZOH potvrdili prvý komunitný prenos variantu omikron
V čínskom hlavnom meste potvrdili prvý komunitný prenos variantu koronavírusu omikron. Infikovaná osoba žije a pracuje vo štvrti Chaj-tien na severozápade Pekingu a za posledné dva týždne nebola mimo hlavného mesta. Nakazený človek príznaky pocítil vo štvrtok a v piatok odpoved potvrdil, že je infikovaný ochorením COVID-19. Informovali o tom v sobotu čínski predstavitelia.
Komunitný prenos omikronu v Pekingu tak potvrdili necelé tri týždne pred tým, ako sa v meste začnú zimné olympijské hry a zhruba dva týždne pred začiatkom osláv lunárneho nového roka. Doteraz omikron nahlásili viaceré čínske mestá, vrátane mesta Tchien-ťin, z ktorého cesta de Pekingu vysokorýchlostnou železnicou trvá len 30 minút.
Čínski predstavitelia vyzývajú obyvateľov krajiny, aby počas osláv nového roku necestovali, ale aby zostali vo svojich mestách. V sobotu Čína nahlásila 119 nových nákaz koronavírusom, pričom 65 infekcií bolo výsledkom komunitného prenosu. Od vypuknutia pandémie v krajine potvrdili 104 864 ochorení COVID-19.
Zdroj: (SITA, ab;ds)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. pripomína cestujúcej verejnosti, že v termíne od pondelka 2. marca 2026 do piatka 6. marca 2026 budú linky MHD premávať podľa cestovných poriadkov platných pre pracovné dni – školské prázdniny.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
Mesto Košice opravilo na svojich komunikáciách za uplynulý mesiac 300 m2 výtlkov, ktoré v doterajšom priebehu zimy vznikli kvôli výkyvom počasia. Na zlepšenie stavu komunikácií sa použilo 17 ton náhradnej asfaltovej zmesi Canader, ktorá sa používa na odstraňovanie havarijných stavov využíva najmä počas zimného obdobia.