Prezidentka poďakovala predstaviteľom samospráv, že zachraňovali situáciu počas pandémie
Prezidentka Zuzana Čaputová poďakovala predstaviteľom krajov, obcí a miest, ako pristupujú k boju s pandémiou. „Zachraňovali ste situáciu neraz aj namiesto štátu a vnášali ste do situácie rozvahu,“ vyhlásila prezidentka s tým, že ich príspevok bol na začiatku pandémie a počas rozbehnutia testovania neoceniteľný. Hlava štátu sa tak vyjadrila počas novoročného prijatia zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia samosprávnych krajov SK8.
Prezidentka uviedla, že sú situácie, kedy má byť samospráva partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa jej týkajú. Hlavu štátu mrzí, keď sa tak nedeje. Ako príklad spomenula prípravu stavebnej legislatívy. V tejto súvislosti ubezpečila, že ďalšiemu legislatívnemu procesu bude venovať mimoriadnu pozornosť.
Predsedu SK8 Jozef Viskupič pripomenul, že župy vlani oslávili dvadsať rokov svojho fungovania a zapojili sa do riešenia pandémie. Spomenul veľké humanitárne akcie, a to veľkokapacitné očkovanie občanov. Poukázal tiež na to, že samosprávy na úrovni krajov, obcí a miest nachádzajú spoločnú reč naprieč politickým spektrom a aj napriek názorovým rozdielom. Predseda ZMOS Branislav Tréger v príhovore sľúbil, že združenie nikdy nebude šliapať po ľuďoch a bude sa riadiť vlastným úsudkom. Poďakoval prezidentke za všetko, čo robí pre samosprávu. Prezident ÚMS Richard Rybníček povedal, že ich trápi, keď sa na nich zabúda pri rokovacom stole. Rybníček je preto prezidentke vďačný, keď predstaviteľom štátu hovorí, aby sa nich nezabúdalo. Zdôraznil, že Slovensko potrebuje ďalšiu decentralizáciu a zmenu financovania samosprávy.
Zdroj: (SITA, isu;DSe)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.