Výklady Slávie budú ako z minulosti
Radosť nad faktom, že po piatich rokoch sa konečne blíži otvorenie legendárnej secesnej kaviarne Slávia, mnohým Košičanom zakalil pohľad na súčasnú podobu jej výkladov.
„Veľa ľudí krúti hlavou nad novými výkladmi v Slávii. Pýtajú sa, ako toto mohli pamiatkári dovoliť. Už sú tam síce asi dva týždne, no aj dnes ma tri moje známe veľmi prosili, nech napíšete, ako túto nádhernú budovu zničili,“ ozval sa nám verný čitateľ.
Ide len o medzistupeň
Jeho i ostatných priaznivcov historickej kaviarne môžeme potešiť. „To, čo je zatiaľ vidieť z Hlavnej ulice, je len medzistupeň. Na kovovú konštrukciu pôjde drevený obklad v štýle pôvodnej stavby,“ upokojil všetkých konateľ spoločnosti Global Fina Stanislav Kurilak. Ako spresnil pre košice:dnes, fólia tam, samozrejme, nebude, iba teraz má brániť pohľadom do inovovaného interiéru.

Spoločnosť má priestory kaviarne v prenájme, aktuálne finišuje s prácami. „Chceme ju otvoriť do konca augusta. Zo začiatku v skúšobnej prevádzke, slávnostné otvorenie plánujeme v septembri. Potom sa už rozbehnú akcie, ktorých máme naplánovaných neúrekom. Košičanom sľubujeme, že Slávia opäť ožije,“ prezradil niečo z plánov konateľ nového prevádzkovateľa.
Pamiatkári súhlasia
Fakt, že obnova budovy na Hlavnej 63 prebieha podľa odsúhlasenej koncepcie, nám potvrdila aj riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Kristína Markušová: „Výklady so vstupmi a vstupná výplň do priechodu budú vyhotovené na základe analógie historických výplní, zaznamenaných na historických fotografiách.“
Podľa jej spresnenia kovovú konštrukciu s predelmi si vyžiadalo použitie bezpečnostných skiel, ktoré majú väčšiu váhu než pôvodné, obyčajné výkladové sklá zo začiatku 20. storočia. „Nosná kovová konštrukcia bude doplnená drevenými časťami, ktoré tvarom, profiláciou i materiálom budú kópiou historického stavu,“ dodala K. Markušová.
Ako sa menila kaviareň Slávia
Budovu dnešnej kaviarne Slávia postavili v rokoch 1900 – 1901. Nesie zreteľné vplyvy viedenskej secesie. Majiteľ domu Bauernebl, napriek tomu, že v Košiciach vlastnil pivovar, prízemné priestory prenajímal na pohostinské účely iným záujemcom. Prvým bol František Schubert, bývalý hlavný čašník v slávnom hoteli Schalkház.
V roku 1901 zriadil hostinec a reštauráciu, známe vysokou úrovňou. Neskorší prenajímateľ hostinec zmenil na kaviareň s názvom Royal. Po I. svetovej vojne ju premenovali na Savoy. Keď si kaviareň prenajal Alexander Pikler, pomenoval ju Slávia. Už názov naznačoval, že sa tam schádzala hlavne česká a slovenská verejnosť. Keď v roku 1925 prevzal aj reštauráciu, obe prevádzky pomenovali spoločným názvom, ktorý sa používa dodnes.
Zdroj: Ján Gašpar, Košice – pohľady do histórie mesta
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Redakcia KOŠICE: DNES získala exkluzívny rozhovor s mužom, ktorý dlhé roky pracuje na železniciach. Vďaka jeho osobným skúsenostiam a otvorenosti teraz našim čitateľom prinášame komplexný pohľad na problémy, ktoré rušňovodiči musia riešiť denne v stave kumulovanej únavy, pod stresom a často bez pochopenia či pomoci.
Vláda SR na svojom stredajšom zasadnutí s pripomienkami schválila návrh Akčného plánu zvýšenia bezpečnosti železničnej dopravy na Slovensku, ktorý na rokovanie predložil minister dopravy. Súčasťou uznesenia je séria úloh súvisiacich s prípravou a realizáciou projektov európskeho vlakového zabezpečovacieho systému ETCS a s povoľovaním modernizačných stavieb financovaných z Programu Slovensko a európskeho nástroja CEF.
Krátko po polnoci v utorok 2. decembra prijala polícia oznámenie, že v byte obytného domu horí. Preto v noci polícia vyslala do MČ Západ na Gudernovú ulicu číslo 1 všetky záchranné zložky. Príčinou požiaru bola zrejme zapálená cigareta, v byte našli hasiči 80-ročnú ženu bez známok života.