Štátne divadlo v Košiciach pripravuje otvorenú skúšku Pucciniho Toscy
Posledný januárový týždeň bude v Štátnom divadle Košice (ŠDKE) patriť opere. Vo štvrtok 27. januára od 17:00 môžu diváci spolu s umelcami, technikmi, garderobierkami, inšpicientmi a ďalšími, ktorí stoja za každým divadelným predstavením, zažiť atmosféru otvorenej skúšky novej opernej inscenácie Pucciniho Toscy. V piatok 28. januára ŠDKE pripravuje Operný recitál sólistov Opery ŠDKE. Informoval o tom Svjatoslav Dohovič zo ŠDKE.
„Plné hľadisko divákov na otvorenej skúške baletnej inscenácie Orbis pictus a na piatkovom predstavení Traviaty je znamením toho, že Štátnemu divadlu Košice zostali diváci verní. Opera ŠDKE pripravuje pre verejnosť ďalšiu otvorenú skúšku našej novej inscenácie Pucciniho Toscy, ktorá odkryje zákulisie divadelnej mágie pre diváka. Svoj pohľad na Toscu predstavia umelci – režisér inscenácie Anton Korenči, kostýmový výtvarník Boris Hanečka, scénická výtvarníčka Lucia Tallová, sopranistka Karine Babajanyan, ktorá túto rolu s veľkým úspechom stvárnila i vo Viedenskej štátnej opere po boku Piotra Beczalu, a šéfdirigent Opery ŠDKE Peter Valentovič,“ uviedol riaditeľ opery Roland Khern Tóth. Vstupenky za symbolické jedno euro sú dostupné na portáli navstevnik.sk alebo v dennej pokladnici ŠDKE.
Operný recitál bude výnimočným večerom so známymi opernými i operetnými melódiami a piesňami v podaní sólistov opery Mariána Lukáča, Myroslavy Havryliuk, Mareka Gurbaľa, Jaroslava Dvorského, Janette Zsigovej, Tatiany Paľovčíkovej – Paládiovej, Titusza Tóbisza, Maksyma Kutsenka, Viery Kállayovej, ktorých bude na klavíri sprevádzať šéfdirigent Peter Valentovič. „Teším sa na tento výnimočný večer s našimi domácimi sólistami, ktorých doplní mladá slovenská hosťujúca sopranistka Eva Bodorová, známa pre košické publikum z najnovších inscenácií Opery ŠDKE Roberto Devereux a Vojvodkyňa z Chicaga. V prvej časti programu zaznejú árie svetovej opernej literatúry od Mozarta, Verdiho, Pucciniho alebo Čajkovského. V druhej časti naši umelci pripravili operetné melódie Emmericha Kálmána a Gejzu Dusíka,“ približuje program recitálu Roland Khern Tóth.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Vyšetrovanie jedného z najväčších notárskych škandálov na východnom Slovensku pokračuje aj po rokoch bez začiatku hlavného pojednávania. Košický notár je obžalovaný zo sprenevery takmer troch miliónov eur, pričom okolnosti prípadu sprevádzal príbeh, ktorý najskôr pôsobil ako kriminálny triler, no neskôr sa ukázal ako nepravdivý.
Vďaka „Primátorskému punču“ sa podarilo na sklonku roka vyzbierať pre 4 charitatívne organizácie rekordných takmer 46 tisíc eur, čo je takmer o 12 tisíc eur viac ako v uplynulom roku. Počas viac ako 3 týždňov sa pri stánku s punčom na Vianočných trhoch na Hlavnej ulici zastavili tisíce Košičanov a návštevníkov mesta, aby podporili dobrú vec.
V najväčšom hutníckom podniku na Slovensku, U. S. Steel Košice, bola v pondelok 12. januára 2026 vyhlásená štrajková pohotovosť. Pristúpila k nej Rada odborov OZ KOVO pôsobiaca v spoločnosti po tom, čo ani po ôsmich kolách kolektívneho vyjednávania nedošlo k dohode o novej podnikovej kolektívnej zmluve. Tá predchádzajúca prestala platiť k 31. decembru 2025.