Nevyužité vakcíny Slovensko poskytne v rámci rozvojovej spolupráce
V závislosti od vývoja pandémie ochorenia COVID-19 bude Slovensko naďalej solidárne a pripravené poskytnúť materiálnu alebo finančnú pomoc za predpokladu, že budú v dostatočnej miere zabezpečené potreby jeho obyvateľov. Rovnako ako vlani sa poskytnú partnerským krajinám vakcíny, ktoré by zostali na Slovensku nevyužité. Uvádza sa to v dokumente o zameraní dvojstrannej rozvojovej spolupráce SR na tento rok, ktorý dnes schválila vláda.
V roku 2022 sú prostriedky určené na rozvojové projekty v Gruzínsku, Keni a Moldavsku a tiež v regiónoch západný Balkán, Východné partnerstvo a Blízky východ. Slovensko sa v koordinácii s EÚ a členskými štátmi bude tiež zapájať do humanitárnej pomoci pre obyvateľov Afganistanu, vrátane afganských utečencov v iných krajinách. Tieto aktivity sa uskutočnia najmä prostredníctvom medzinárodných humanitárnych organizácií, ktoré majú dostatočné kapacity na pôsobenie v zložitých podmienkach Afganistanu.
Ministerstvo životného prostredia SR má záujem odovzdávať partnerským krajinám skúsenosti v oblasti vodného a odpadového hospodárstva alebo na revitalizáciu a ochranu ohrozených vodných zdrojov. Slovenský hydrometeorologický ústav sa bude podieľať na aktivitách v regióne Strednej Ázie a západného Balkánu v oblasti monitorovania množstva a kvality podzemnej vody alebo výcviku pracovníkov hydrometeorologických služieb.
Rezort školstva bude uplatňovať dvojstrannú rozvojovú spoluprácu prostredníctvom programu vládnych štipendií. Poskytnú sa pre 48 nových študentov z partnerských krajín a pre 215 študentov, ktorí už v súčasnosti študujú vo vyšších ročníkoch. Súčasťou programu vládnych štipendií sú aj vládne štipendiá pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Ministerstvo financií bude Bosne a Hercegovine poskytovať skúsenosti pri prepojení strategického plánovania rozvoja a rozpočtu, Čiernej Hore rezort financií odovzdá skúsenosti napríklad v oblasti makroekonomických a fiškálnych analýz a regulácie hazardných hier. So Severným Macedónskom bude rezort financií zdieľať skúsenosti v boji proti šedej ekonomike, daňovým únikom a podvodom.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.