Viete, čo je mikronevera? Väčšina ľudí ani netuší, že sa jej dopúšťa
Často sa domnievame, že hranica medzi vernosťou a neverou je presná a nesporná, no aj vzťahy majú svoje šedé zóny. V prípade cudzoložstva vieme celkom presne, že sa jedná o podvádzanie. No čo v prípade častého stýkania sa s niekým, kto nás fyzicky priťahuje? Táto situácia a mnohé ďalšie spadajú do hmlistej sféry mikronevery.
Čo je mikronevera?
Mikronevera znamená „súbor chovania, pri ktorom balansujeme na hranici medzi vernosťou a neverou,“ hovorí párová poradkyňa Lindsey Hoskins pre magazín Time. Jedná sa o drobné prehrešky, ktorých závažnosť závisí od individuálneho vzťahu a hraníc, ktoré si vo vzťahu nastavíme. Hoci mnohí odborníci krútia nad fenoménom hlavou, druhí zdvíhajú varovný prst a pripomínajú, že od mikronevery je to už len na skok ku skutočnej nevere. Pri mikronevere nedochádza k fyzickej intimite ako napríklad bozku alebo sexuálnemu styku s inou osobou než s partnerom. Často sa preto prehliadajú práve na pohľad zanedbateľné skutky, ktoré môžu viesť k vážnym trhlinám vo vzťahu.
Čo sa považuje za mikroneveru?
Portál Healthline za pomoci odborníkov na vzťahy prináša niekoľko príkladov. Pod mikroneveru spadá široká paleta činov, napríklad zdieľanie osobných fantázií či sexuálnych túžob s niekým, kto nie je váš partner, či mazanie správ, aby partner o komunikácii nevedel. Problém nastáva, aj keď napríklad vedome zatajíte, že máte partnera a tvárite sa, že na to neprišla reč. Ďalším príkladom je aj ukladanie kontaktu pod iným menom. Problémy neobchádzajú ani pracovné prostredie, napríklad keď sa príliš vystrojíte, lebo viete, že sa s danou osobou uvidíte a chcete urobiť dojem.
Zo súčasnejších stojí za zmienku lajkovanie a pričasté komentovanie príspevkov konkrétnej osoby, napríklad bývalého partnera či partnerky, na sociálnych sieťach. Patrí sem napríklad aj posielanie nemiestnych komentárov a emotikonov s dvojitým zmyslom. Ďalším častým príkladom býva registrácia a používanie zoznamovacích aplikácií „len tak, zo srandy“. Na prvý pohľad sa môže jednať o nevinné aktivity, no pričasté navštevovanie rovnakého profilu či prezeranie starých fotografií môže vyvolať neistotu.
Prečo dochádza k mikro-nevere?
Z výskumu organizácie YouGov zameraného na kvalitu vzťahov vyplýva, že až 41% mužov a 28% žien sa priznalo, že už niekedy rozmýšľali nad podvedením svojho partnera alebo partnerky. Práve tu prichádza do úvahy mikronevera. „Myslím si, že k mikronevere dochádza z impulzu, kvôli troche vzrušenia a extra stimulácie. Je to ako objednanie si koláča na večeru namiesto šalátu,“ vysvetľuje odborník na vzťahy a sex Robert Weiss pre NBC News. Je normálne, že v partnerskom vzťahu nastanú situácie, kedy považujeme iných ľudí za atraktívnych. Často hovoríme o platonických láskach. Je to celkom normálne, no len do momentu, pokiaľ nezačneme konať. Vtedy sa hranica prekročí a dochádza k nevere.
Zdroj: (healthline.com, YouGov, ML)