Uvažovať o povinnom očkovaní môžeme podľa Hegera vtedy, keď budú nemocnice zapĺňať neočkovaní pacienti

Uvažovať o povinnom očkovaní môžeme vtedy, keď budú nemocnice zapĺňať neočkovaní pacienti. Uviedol to pred rokovaním vlády premiér Eduard Heger. Reagoval tak na výsledky právnej analýzy o možnostiach zavedenia povinného očkovania, ktorú pripravili rezorty zdravotníctva a spravodlivosti. Podľa jeho slov vláda počká na odznenie omikron vlny pandémie, až následne prehodnotí, aká je úroveň imunity občanov a či je nutné zaviesť povinné očkovanie, ako aj v akej forme.
Heger zároveň predstavil spôsoby, akými sa dá povinné očkovanie zaviesť, a to osobitným zákonom, novelizáciou Zákona o ochrane verejného zdravia alebo novelizáciou vybraných vyhlášok Ministerstva zdravotníctva SR alebo Úradu verejného zdravotníctva SR. V analýze sa podľa premiéra jasne uvádza, že očkovanie, a teda vakcíny používané proti COVID-19, znižuje riziko nákazy, šírenia, hospitalizácií aj úmrtí na COVID-19, pomáhajú predchádzať vzniku nových mutácií, vzniku takzvaného dlhého COVIDu a napomáhajú dosiahnutiu kolektívnej imunity. Preto je diskusia o povinnom očkovaní na mieste.
„Aktuálne vírus zmutoval a správa sa inak, ako jeho predchádzajúce varianty. Omikron je na Slovensku dominantný, šíri sa rýchlejšie. U nezaočkovaných predstavuje o 25 % nižšie riziko hospitalizácie a u zaočkovaných ešte výraznejšie nižšie,” doplnil. Pri rozhodovaní o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín je podľa jeho slov potrebné poznať ďalší vývoj mutácií a ich rizikovosť. Ak sa však objaví variant spôsobujúci vysokú mieru hospitalizácií, zavedenie povinného očkovania ohrozených skupín bude nevyhnutné.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie KOLUMBIA po búrku ktorá zasiahla východ Slovenska. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.