Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha nachádza v druhej fáze z troch v súvislosti s omikronom
Slovensko sa podľa iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 nachádza v druhej fáze z troch v rámci šírenia variantu omikron. Očakávaný denný dopyt po PCR testoch môže atakovať hranicu vyše 100 000 a čakanie na vyšetrenie môže trvať viac ako 5 dní. Uviedli to zástupcovia iniciatívy v tlačovej správe k testovaniu obyvateľstva na Slovensku. Ďalej v tejto fáze hrozí neotestovanie osôb z rizikových skupín, čo môže viesť k hospitalizácii pacientov vo vážnych stavoch.
Iniciatíva predpokladá nápor na antigénové testovanie s tým, že podľa matematika Richarda Kollára kapacity mobilných odberových jednotiek nebudú postačujúce a obmedzené budú pravdepodobne aj možnosti testovania v súkromných laboratóriách. Veda pomáha preto považuje za dôležité uprednostniť testovanie ľudí z rizikových skupín, vysvetľovať primárne príznaky ochorenia detailnejšie s ohľadom na možnosť súbežného šírenia variantu delta, a tiež odporúča špecifikovať, za akých podmienok treba ľudí testovať PCR testami a kedy uprednostniť antigénové testy. Zvažovať treba aj využitie techniky zvanej Flow Chart, ktorú aplikovali v zahraničí.
Pokiaľ ide o vyšetrenie PCR testom, iniciatíva odporúča robiť odber aj z ústnej dutiny alebo hrdla, ďalej zásobiť centrálne príjmy nemocníc, pohotovosti a triážne centrá dostatkom respirátorov, a tiež navrhuje, aby priestory v čakárňach, kde ľudia nemusia mať dostatočne chránené horné dýchacie cesty, boli lepšie chránené. Tým sa môže zabrániť šírenie infekcie v čakárňach.
Združenie ďalej odporúča dočasne uznávať pozitívny a dostatočne citlivý antigénový odpoved vykonaný v certifikovanej mobilnej odberovej jednotke alebo u lekára ako dôkaz prekonania ochorenia, ktorý by bol platný podobne ako výsledok PCR testu. Ďalej navrhuje zabezpečiť dostatok citlivých antigénových samotestov, napríklad pre zariadenia sociálnych služieb, väznice a iné štátne inštitúcie. Na centrálnych príjmoch a v triážnych centrách odporúča vykonávať aj diferenciálne PCR testy na zistenie prítomnosti omikronu a jeho odlíšenie od variantu delta. Združenie navrhuje uprednostňovať testovanie antigénovými testami, pričom PCR testy navrhuje priorizovať už na konci Fázy I, a to pre vybrané skupiny obyvateľstva podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR.
Zdroj: (SITA, qq;lj)
Odporúčané články
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.