Maturanti sa cítia byť nepripravení. Podpisujú petíciu, v ktorej žiadajú zrušenie maturít
V posledných dvoch rokoch boli kvôli pandémii koronavírusu zrušené maturity. Tohtoroční maturanti sa cítia byť nepripravení, a preto začali podpisovať petíciu, v ktorej prosia ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby zvážil zrušenie maturít aj v tomto roku.
V petícii, ktorú vytvorili, uvádzajú, že maturity by aj tento rok mohli prebiehať formou priemeru známok za uplynulé 4 roky štúdia. Podľa ich názoru by bolo priemerovanie známok celého ich štúdia pre nich najvýhodnejšie. Uvádzajú, že by to voči nim bolo fér, pretože maturanti v roku 2020 mohli podľa nich bez problémov maturovať. Tohtoroční maturanti vidia problém práve v tom, že majú veľa nedobratého a nevysvetleného učiva.
Školy fungujú v dištančnom vzdelávaní už takmer dva roky. Maturanti tvrdia, že aj v prípade, že sa podarí do školy vrátiť, tak sa nestihnú naučiť a dobrať zameškané učivo z druhého a tretieho ročníka, a zároveň sa popritom učiť aj učivo štvrtého ročníka a pripravovať sa na maturitné skúšky. Podľa ich názoru je takéto množstvo učiva časovo nemožné stíhať.
„Nemyslíme si že naša maturitná známka závisí od jednej skúšky ale od celkového štúdia (4 roky), takže si nemyslíme, že by pomocou aritmetického priemeru zmaturovalo kopu hlupákov. Tí ktorí by mali aritmeticky priemer – 4,5,by prepadli.. pretože takýmto ľudom by nevyšla logicky ani maturita. V skratke- spravil by sa aritmeticky priemer, no známka by sa nezaokrúhľovala ako minuli rok nahor/nadol (alebo ako to bolo neviem)…,“ uviedol autor petície. (Citácia je v pôvodnom znení. Redakcia KOŠICE: DNES ONLINE sa rozhodla neupravovať text autora, pre zachovanie jedinečnosti jeho výpovede o štúdiu.)
Autor petície uvádza, že vzhľadom na momentálny stav, ktorý je v krajine, nie sú dostatočne pripravení na to, aby predstúpili pred komisiu na maturitných skúškach. V petícii uvádzajú aj vyjadrenia študentov a učiteľov z rôznych škôl, pri ktorých ale nie je jasné, kto dané vyjadrenie písal.
Žiaci uvádzajú, že učivo im často nebolo vysvetlené či nedostali žiadne učebné materiály. Aj napriek tomu boli z učiva riadne skúšaní. V preberanom učive majú chaos a sú zmätení. V petícii sa vyjadrujú aj na adresu učiteľov. Niektorí ich vraj počas dištančného vzdelávania ani neučili. Ako dôvod, pre ktorý nemôžu maturovať, uvádzajú aj momentálnu situáciu spojenú s pandémiou koronavírusu a s narastajúcim počtom nakazených a hospitalizovaných.
Žiakom chýba veľké množstvo vedomostí. Podľa názoru maturantov je už na redukciu učiva alebo jeho dobiehanie neskoro. „Vzhľadom na tieto dôvody, nemôžeme podať 100 percentný výsledok na maturitnej skúške. Veľa žiakov si psychicky siahlo na dno a trpia depresiou a ostatnými psychickými chorobami, vrátane stresu,“ uvádzajú v petícii.
Zdroj: (ZL)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.