Vedci odhalili možnú príčinu sklerózy multiplex. Spájajú ju s TÝMTO vírusom
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) evidovalo ku koncu roka 2016 až 11 000 pacientov trpiacich sklerózou multiplex. Príčina vzniku tohto ochorenia bola dlho neznáma, no nové zistenia to môžu zmeniť. Vedci pravdepodobne odhalili spojitosť medzi vírusom Epsteina-Barrovej (EBV) a sklerózou multiplex. Toto zistenie by potenciálne mohlo pomôcť s objavom lieku proti tejto zákernej chorobe.
Čo je skleróza multiplex?
Jedná sa o chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré napáda myelínové obaly chrániace neuróny v mozgu a mieche. „Je podmienené dysreguláciou imunitnej odpovede. Je jedným z najčastejších neurologických ochorení centrálneho nervového systému mladých dospelých,“ tvrdí MUDr. Jarmila Szilasová v časopise Neurológia pre prax.
Medicínsky portál WebMD zhŕňa najčastejšie príznaky sklerózy, patria sem únava, problémy so zrakom, mravčenie, svalové kŕče, stuhnutosť a slabosť, problémy s pohyblivosťou, problémy s myslením, učením a plánovaním, depresie a úzkosti, sexuálne problémy a ťažkosti s rečou a prehĺtaním.
Vedecký výskum hľadal spojitosť medzi sklerózou a zákerným vírusom Epstein-Barrovej (EBV). Tento vírus patrí medzi herpetické infekcie. Spôsobuje infekčnú mononukleózu a šíri sa slinami a krvou.
Spojitosť medzi EBV vírusom a sklerózou
Aby zistili spojitosť medzi vírusom EBV a sklerózou, výskumníci pozorovali viac ako desať miliónov mladých dospelých v aktívnej vojenskej službe. Tím vedcov z Harvardovej univerzity analyzoval vzorky séra raz za dva roky. Ukázalo sa, že riziko sklerózy multiplex sa zvýšilo až 32-násobne po infikovaní sa vírusom EBV, pričom infikovanie ostatnými vírusmi nemalo žiadny vplyv. Hladiny reťazca neurofilamentov, ktoré sú ukazovateľom nervovej degenerácie typickej pre SM, sa zvýšili len po infekcii vírusom EBV. Vírus EBV sa tak javí ako hlavná príčina sklerózy.
„Momentálne neexistuje efektívna prevencia alebo liečba infekcie EBV, ale vakcína alebo špecifické antivírusové lieky by v konečnom dôsledku mohli predchádzať alebo liečiť sklerózu multiplex,“ povedal pre Harvard Gazette Alberto Ascherio, profesor epidemiológie na Harvarde a vedúci výskumník štúdie.
Zdroj: (Harvard Gazette, WebMD, ML)
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.