Darovanie krvi zachraňuje ľudské životy. Kto môže krv darovať, ako často a ako je to počas pandémie?
Ako uvádza Národná transfúzna služba SR, z celosvetového hľadiska sa za rok podá pacientom vyše 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek. V prípade, že sa pozrieme iba na Slovensko, ide o 180 000 transfúznych jednotiek každoročne. Práve darovanie krvi môže inému človeku zachrániť život. Zdravého jedinca to stojí pár minút z jeho života a jeho odmenou je pocit, že práve jeho dobrý skutok pomohol zachrániť človeka po úraze, nehode či pacienta, ktorý sa lieči na nádorové ochorenie, leukémiu či ochorenie krvných buniek. Kto môže a kto nemôže byť darcom?
Proces darovania krvi
Pred odberom by sa mal darca vyvarovať pitiu alkoholu aj fajčeniu. Čo sa týka jedla, je možné skonzumovať ovocie, zeleninu, sucháre či pečené alebo varené zemiaky. Naopak, nie je dovolené jesť maslo, smotanu, syr a mäsové výrobky. Najdôležitejší je však dostatočný prísun tekutín.
Samotný proces začína registráciou, pokračuje vyšetrením krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a končí odberom. Celé to nezaberie viac ako hodinu vášho času. Odber krvi trvá asi 5-15 minút, pričom darca daruje 450 ml svojej krvi. Krv je následne rozdelená na zložky – červené krvinky, plazmu a krvné doštičky. Červené krvinky prenášajúce kyslík sa podávajú pacientom po úrazoch a počas operácií. Tekutá zložka krvi, plazma, je podávaná pacientom, ktorí trpia poruchami zrážanlivosti krvi a krvné doštičky sú určené najmä pre pacientov s nádorovými ochoreniami či pacientom po transplantácii.
Kto môže darovať krv?
Krv môže darovať každý zdravý jedinec vo veku 18-60 rokov. Jeho hmotnosť však musí byť aspoň 50 kg. Existuje výnimka, ak ste pravidelným darcom, môžete so súhlasom lekára darovať krv až do 65. roku života. Ženy môžu darovať krv každé 4 mesiace, zatiaľ čo muži ju môžu darovať raz za 3 mesiace.
Kto nemôže darovať krv a ako je to počas pandémie sa dočítate na ďalšej strane.