Výkon administratívnej finančnej kontroly sa od marca zefektívni
Od začiatku marca tohto roka sa zefektívni výkon administratívnej finančnej kontroly, ktorú vykonávajú orgány verejnej správy. Podľa novely zákona o finančnej kontrole a audite, ktorú v utorok schválil parlament, sa zníži administratívna záťaž zamestnancov orgánu verejnej správy vykonávajúcich finančnú kontrolu. Vytvorí sa totiž právny základ na overovanie poskytnutia verejných financií administratívnou finančnou kontrolou len s tými skutočnosťami, ktoré budú určené na základe písomnej analýzy rizík.
Pre zvýšenie efektívnosti sa zavedie možnosť podpisovať správu alebo čiastkovú správu z finančnej kontroly aspoň jedným zamestnancom oprávnenej osoby, ktorý vykonal administratívnu finančnú kontrolu alebo finančnú kontrolu na mieste. “Podľa súčasnej právnej úpravy sú potrebné podpisy všetkých zamestnancov orgánu verejnej správy, ktorí vykonali administratívnu finančnú kontrolu alebo finančnú kontrolu na mieste,” upozornil rezort. Novela zákona má mať pozitívny dosah na zníženie administratívnej záťaže pri čerpaní prostriedkov Európskej únie, keďže sa umožňuje vykonávanie kontroly na základe analýzy rizík. Novelou zákona sa tiež umožní orgánu verejnej správy poveriť výkonom administratívnej finančnej kontroly a finančnej kontroly na mieste inú právnickú alebo fyzickú osobu.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.