Ojedinelá výstava v DIG Gallery – vstup voľný… len na vlastné riziko
Spieltrieb alebo inak hráčsky inštinkt. Tak nazvala dvojica autorov //////////fur//// (kožušina – pozn. red.) výstavu pozostávajúcu z desiatich inštalácií, ktoré si od dnešného dňa môžu doslova na vlastnej koži a na vlastné riziko vyskúšať aj Košičania.
Už v piatok počas vernisáže si prišli na svoje nielen dospelí, ale aj deti. Volker Morawe a Tilman Reiff v Košiciach predstavujú zbierku hier a objektov, ktoré sú zaujímavé nielen interakciou s návštevníkmi, ale aj posolstvom, ktoré vysielajú – No Pain, No game (voľne by sa to dalo preložiť ako „Niet hry bez bolesti“).
Stále ich to baví
Hra, v ktorej musíš naozaj trpieť, aby si vyhral, bola prvým nápadom niekdajších spolužiakov a spolubývajúcich. „Študovali sme spolu na Akadémii mediálnych umení v Kolíne ešte v minulom storočí,“ povedal pre košice:dnes Volker Morawe. „Ja mám na starosti hardware a dizajn a Tilman sa zas viac venuje programovaniu. Hry sú skvelé, môžete si vytvoriť vlastné pravidlá, vlastný svet a tiež odovzdať nejakú správu,“ vysvetľuje. Dodal, že na projektoch, zaoberajúcich sa fyzickým zážitkom z virtuálnej hry, pracujú spoločne už 15 rokov a stále ich to veľmi baví.
Punc zapamätateľnosti
Galéria DIG bola založená v roku 2012 a je jediná svojho druhu v Košiciach, ktorá sa zameriava na prezentáciu nových médií. Špecifická atmosféra industriálnych priestorov v objekte na Strojárenskej ulici jej dáva punc zapamätateľnosti. Práve to podľa Zuzany Beniačovej z Goetheho inštitútu pred rokom zaujalo aj ľudí z inštitútu, keď hľadali vhodné miesto pre realizáciu tejto výstavy.
Košičania reagovali dobre
Spieltrieb je putovná výstava. Doposiaľ sa predstavila v Krakove, Budapešti, ale aj Vilniuse. Spoluprácu s mladou košickou galériou hodnotil Volker Morawe veľmi pozitívne. Potešili ho aj košickí návštevníci, ktorí sa nehanbili vystavené inštalácie si aj vyskúšať.
„Reakcie publika na vystavené objekty sú v každej krajine iné. Zatiaľ čo v Taliansku si pri skrinke s guľovými robotmi reagujúcimi na zvuk zaspievali aj starší ľudia, v Japonsku sa neodvážil nikto. Zvuky púšťali len z telefónu,“ povedal autor pre košice:dnes. Výstava potrvá do 3. októbra 2015 a bude sprístupnená v pracovných dňoch od 12:00 do 18:00 hod.
DIG Gallery Strojárenská 3, Košice od 7. sept. do 3. okt. 2015 od 12:00 h. do 18:00 h.
Ema A. Kerekešová
Foto: Dávid Hanko
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.