Kto má pozitívny výsledok testu alebo pozitívny kontakt, má informovať svojho lekára

Kto má pozitívny výsledok testu na koronavírus alebo pozitívny kontakt, má informovať svojho všeobecného lekára. Týka sa to aj tých, ktorí nemajú príznaky. Upozorňuje na to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR Adriana Šimková. „Zdravotný stav pozitívneho sa môže zhoršiť, aj keď v čase testu nemá žiadne príznaky ochorenia. Je preto dôležité, aby bol v kontakte s lekárom, a ten včas prispôsobil liečbu pacienta,“ dodala Šimková.
Podľa hlavnej odborníčky, päťdňová izolácia sa týka pacientov bez vážnejších príznakov. „Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj pri COVID-19 závisí samotná dĺžka práceneschopnosti a v tomto prípade aj izolácie od priebehu ochorenia. Je to na posúdení lekára,“ konštatovala Šimková.
Rezort zdravotníctva pripomína, že tzv. vypísanie pacienta na PN nie je nutne podmienkou izolácie či karantény. Ak to umožňuje charakter práce a zdravotný stav, môže pacient pracovať z domu. Rovnako tak môže počas týchto dní čerpať dovolenku. Je to na jeho rozhodnutí a dohode so zamestnávateľom. „V každom prípade je potrebné prihliadať na zdravotný stav, pri ochorení je dôležité dodržiavať kľudový režim a organizmus nezaťažovať. Nezabudnúť ostať v kontakte so svojim lekárom,“ konštatovalo ministerstvo zdravotníctva.
Do karantény ide osoba po úzkom kontakte s pozitívnou osobou na koronavírus, ak sa na ňu nevzťahuje niektorá z výnimiek. Ak nemá príznaky ochorenia, jej dĺžka je päť dní. O nutnosti vykonania testu najskôr na piaty deň rozhoduje ošetrujúci lekár. Izolácia sa týka osoby s pozitívnym výsledkom testu. Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu pozitívneho odberu. To však platí v prípade, ak pacient nemá výraznejšie prejavy ochorenia.
Zdroj: (SITA, md;it)
Odporúčané články

Dnes zasahovali hasiči z Požiarnickej ulice pri požiari bytu na piatom poschodí bytového domu na Michalovskej ulici. Z okien unikal hustý čierny dym a udalosť si vyžiadala evakuáciu a zásah so zvýšenou pohotovosťou.

Rómske osady v mestskej časti Juh trápia Košičanov už dlhodobo. Deti prebiehajúce cez koľajnice nedbajú na riziko zrážky s vlakom, riziko predstavuje aj zvýšená kriminalita či prenosné choroby. Starostky mestskej časti Košice-Juh, Anny Súkeníkovej, sme sa pýtali nielen na aktuálny stav nelegálnych osád, ale aj na dlhoročnú prácu s ich obyvateľmi. Hovorili sme aj o spolupráci s inštitúciami, ktoré sa podieľajú na riešení problematiky.

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.