Ako sa správne starať o muškáty?
Muškáty patria medzi najobľúbenejšie kvety, ktoré každoročne zdobia veľké množstvo balkónov či okien. Týmto kvitnúcim rastlinám sa okrem balkónov darí aj v záhradách či v interiéroch. Na to, aby vyzerali krásne, je nutné sa o ne patrične starať aj ich následne v správnom čase zazimovať.
Pestovanie a sadenie
Vysádzať muškáty môžete zo semena, prípadne si rovno zakúpiť sadenice. Semená muškátov je potrebné nasypať na substrát a zakryť ich jeho tenkou vrstvou. Následne im doprajte dostatočné množstvo vody a polievajte ich každé 2-3 dni. Zasadené semená potrebujú svetlo, nie však priame slnečné lúče. Keď sadenice podrastú, presaďte ich do 2l kontajnerov, kde budú až do presadenia do kvetináčov alebo záhrady. Trvá im asi 3 mesiace, kým dorastú do potrebnej veľkosti, aby mohli byť finálne presadené. Preto je dôležité začať vysádzať semená už v prvej polovici februára, aby do mája, kedy už nehrozia mrazy, mohli byť presadené do exteriéru.
Ak sa rozhodnete sadenice kúpiť, dbajte na ich výber. Dôležité je, aby boli zdravé a krásne. Sadenice stačí zasadiť v marci. Sadia sa do čerstvého substrátu s pridaným zásobným hnojivom, ktorý má množstvo potrebných živín. Zasadené sadenice polejte a uložte na teplé a slnečné miesto. Ak je to potrebné, muškáty môžete po mesiaci presadiť do väčšieho kvetináča, prípadne prihnojiť.
Starostlivosť
Muškáty sú kvety, ktoré vôbec nie sú náročné na starostlivosť, práve naopak. Dôležité je pre ne najmä teplo a svetlo. Pôda by mala byť mierne vlhká, s vodou to však netreba preháňať. Tú si zhromažďujú v listoch a stonkách. Pri prezimovaní im viac vyhovuje chlad, avšak stále je potrebné, aby mali dostatok svetla.
Rozmnožovanie
Muškáty sa rozmnožujú pomocou odrezkov, a to tak, že odstrihnete približne 8 cm lístok so stonkou, ktorý následne namočíte do stimulátora a vložíte do substrátu. Do kvetináča uložíte drenážnu vrstvu z kameňov a rašeliny, na ktorú dáte substrát. Substrát pravidelne polievajte a uchovávajte na slnečnom mieste. Po približne piatich týždňoch sa odrezky zakorenia a následne ich môžete začať presádzať aj hnojiť. Najvhodnejšie obdobie na rozmnožovanie je koniec leta alebo skorá jeseň.
Hnojenie
Pre zdravé kvety je dôležité práve hnojenie, ktoré ich vyživuje. Na jar pri presádzaní ho pridajte ku substrátu a od jari do jesene ho pridávajte do vody a polievajte ním muškáty raz do týždňa. Hnojivo by malo obsahovať fosfór a draslík. Pri mladších muškátoch môžete využiť hnojivo s obsahom dusíka, pretože pomáha kvetom rozvetvovať sa. Toto hnojivo však nie je vhodné pre staršie muškáty.
Zazimovanie
Aby muškáty vydržali, je nutné ich správne zazimovať. Teplota by nemala byť nižšia ako 5ºC a kvety by mali mať čo najviac svetla. Koncom septembra je potrebné rastlinu zostrihať. Zredukujte ich na polovicu, skráťte vždy nad spojom listovej stonky a odstráňte všetky listy, ktoré môžete ďalej použiť na rozmnožovanie. Muškáty polievajte až po preschnutí substrátu, približne jedenkrát týždenne. Odumreté časti počas zimy odstraňujte a vo februári môžete začať s prihnojovaním. V marci doprajte muškátom ešte jeden zostrih, ktorý ich omladí. Muškáty potom budú v máji opäť pripravené na presadenie do exteriéru.
Zdroj: chovatelahospodar.sk, MK