Leto v parku sa skončilo, užili sme si ho?
Skvelé počasie, dobrá nálada a perfektná účasť. Taký bol tohtoročný multižánrový festival Leto v parku. Návštevníkov zabával od búrlivého otvorenia v balkánskom rytme až po jeho jazzové finále.
Čo všetko stálo za jeho prípravou, aké novinky priniesol, v čom sklamal? Na otázky denníka košice:dnes odpovedal dramaturg a hlavný koordinátor festivalu Daniel Franko.
Aké kultúrne vyžitie majú Košičania najradšej?
Podľa môjho názoru najmä koncerty. Sú takou klasikou a vždy ľudí oslovia. Narastá aj počet divákov na filmových premietaniach. Nehovorím teraz iba o letnom kine v amfiku, ktoré už svoje publikum má, ale o takzvanej artovej produkcii – filmy pre náročného diváka, klubové filmy, európska kinematografia. Do tretice sú to väčšinou ľahké, komediálne predstavenia, improvizácie alebo „klasiky z Broadwayu.“
Odzrkadlili sa tieto preferencie aj na návštevnosti festivalu? Čo bolo najväčším lákadlom leta?
Jednoznačne koncert francúzskej speváčky ZAZ. Len za prvý mesiac od jeho ohlásenia sa predalo vyše tisíc lístkov. Som rád, že sa po dvoch rokoch podarilo dostať ju do Košíc. Veľmi dobré ohlasy sme mali na koncert Dubioza Kolektiv a Puding pani Elvisovej. Kombinácia týchto dvoch kapiel zafungovala. Pozitívne reakcie boli aj na záverečný koncert Milana Lasicu a Bratislava Hot Serenaders. Koncerty na drevenom pódiu v parku pod stromami, Bažant kinematograf a detské divadlá mali taktiež svoju atmosféru a svoje plusy.
Boli niektoré akcie beznádejne vypredané?
Vypredané sme mali divadlá. Predstavenie divadelno–improvizačnej skupiny Tri tvorivé tvory a hru Kam chodí Oscar Wilde na večeru. Predstavenia sa uskutočnili vo vnútri a tam sme limitovaní kapacitou. Z koncertov to bol Milan Lasica a orchester BHS, ktorý bol vypredaný už v polovici augusta. Navýšili sme kapacitu o 100 miest a aj tie sa predali veľmi rýchlo. Ostatné podujatia boli v parku alebo na bielom námestí, kde je kapacita dostatočne veľká.
Zmenila sa návštevnosť festivalu v porovnaní s minulými ročníkmi?
Každým rokom stúpa. Oproti minulému roku sme mali nárast okolo 550 platiacich návštevníkov. Dokopy ich bolo približne 4038. Ak do toho započítame aj podujatia, ktoré neboli spoplatnené, hovoríme o účasti približne 5000 ľudí v auguste. Teší nás, že medzi návštevníkmi máme aj ľudí zo zahraničia, ktorých dokáže minimálne jedno podujatie do Košíc pritiahnuť.
Aké novinky mohli pravidelných návštevníkov Leta v parku prekvapiť?
V tomto roku sme po prvýkrát využili priestor Kunsthalle na koncert Milana Lasicu a orchestra BHS. Novinkou bolo, že sme festival odštartovali už koncom júla a program roztiahli do dvoch mesiacov. Najväčšou odlišnosťou oproti minulému roku bolo extra super počasie. Takéto predpovede si určite praje každý organizátor open air podujatí a festivalov. Novinkou bol aj nový vizuál festivalu.
Vydarené počasie milo prevýšilo očakávania, čo naopak nevyšlo celkom podľa predstáv?
S výnimkou filmu Storočný starček vyšlo všetko na 100 percent. Počasie, ľudia, účinkujúci, podpora médií. Občas sa stáva, že niečo z programu vypadne, ako napríklad spomínaný film, ktorý sme nemali k dispozícii. Včas sme ho nahradili komédiou O Schmidtovi. Nevyšiel nám príchod ZAZ do Košíc. Mali priletieť o deň skôr, ale z neznámych príčin zrušili všetky lety z Hamburgu. Našťastie, nasledujúci deň dorazila a Košice mohli zažiť jeden z naj koncertov tohto leta.
Čo zostáva v programe Kulturparku aj po skončení festivalu?
Ostáva takmer všetko. Papa quiz, divadlá, koncerty, filmy. Letné mesiace nám poskytujú možnosť vysunúť tieto veci do parku a robiť festival. Do konca roka máme pre návštevníkov Kulturparku pripravený filmový festival Be2Can, koncerty kapiel, ako Lavagance, Crippled Black Phoenix, Balkan Bashavel s Malalatou, Electro Swing Fever, festival súčasnej hudby Ars Nova či Polievkový festival a kopec ďalších akcií.
Čo rozprúdilo Košičanom krv
- Francúzska šansoniérka ZAZ: Košičania si jej energický zjav zamilovali. Francúzka si zaspievala slovenské ľudovky a len neochotne opúšťala Košice. - Dubioza kolektiv: Bosnianska skupina s kritickými textami a smelým vystupovaním vyburcovala davy. - Milan Lasica a orchester Bratislava Hot Serenaders: Zlatý klinec festivalu. - Divadelná komédia Kam chodí Oscar Wilde na večeru: Komplikovanosť rodinných vzťahov a absurdnosť vlastností dala zabrať brániciam.
Petra Pichaničová
Foto 1: Michal Vasil
Foto 2: Maroš Simon
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.