Po zaplátaní dier v zdravotníctve bude na zvýšenie platov, tvrdí Heger
Kedy a o koľko by sa mali zdvihnúť platy zdravotníkov ešte nie je jasné. Viac majú napovedať rokovania Lekárskeho odborového združenia s ministerstvami zdravotníctva a financií. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
„Teraz budú pracovať na tom, aby sa napočítalo, koľko sa vie ušetriť a na základe toho sa budú komunikovať konkrétne čísla,“ vyhlásil premiér s tým, že teraz nechce sľubovať pri zvyšovaní platov „holuba na streche“.
Heger uviedol, že treba nastaviť cenotvorbu tak, aby sa nemocnice ďalej nezadlžovali a zrovnoprávnili sa úkony medzi súkromnými a štátnymi nemocnicami. Poukázal na to, že súkromné nemocnice si na rozdiel od štátnych berú bonitných klientov. Ak sa podľa neho diery zaplátajú, tak budú peniaze na zvýšenie platov. Aj keď zdravotníctvo čelí odchodu personálu, premiér uviedol, že za posledné dva roky boli odchody najmenšie.
O rušení protipandemických opatrení Heger ešte nechcel hovoriť, pretože variant omikron je na Slovensku zatiaľ na vzostupe. Plánuje však s konzíliom odborníkov prebrať postup pri uvoľnení opatrení.
Zdroj: (SITA, ta;isu)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.