Motanky – bábiky na hranie alebo amulety starých Slovanov?
Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu ručne motaných bábik. Výstava bude k dispozícii v priestoroch pobočky LitPark na Kukučínovej 2 od 7. februára do 13. marca 2022.
Päťtisíc rokov staré dedičstvo
Motanka je ručne vyrobená bábika, ktorej ľudia pripisovali magický a ochranný účel. Jej história siaha do pohanských čias a v niektorých slovanských krajinách sa traduje dodnes. „Kým dnešné motané bábiky slúžia ako výzdoba, hračka pre deti, alebo milý suvenír z ciest, v minulosti mala pre ľudí dôležitý rituálny charakter,“ hovorí o exponátoch novej výstavy v pobočke LitPark Kamila Prextová, riaditeľka knižnice. „Bola napríklad symbolom plodnosti, šťastného manželstva alebo mala chrániť pred zlými silami, chorobami, nespavosťou či neúrodou. Ľudia videli v motanke akýsi symbol ženskej múdrosti a amulet, ktorý ich aj členov rodiny mal chrániť počas života.“ Na Slovensku sa dodnes zachoval zvyk, rituál konca zimy a privolávania jari, tradičné vynášanie Moreny. Jej pálenie a topenie sa robieva dva týždne pred Veľkou nocou, na Smrtnú nedeľu.
Tradičná motanka nemala tvár
Každej časti motanky ľudia pripisovali iný symbolický význam a namiesto zobrazenia tváre mávali na hlave navinutý kríž. „Sukňa vraj predstavovala zem, košieľka minulosť, súčasnosť a budúcnosť a šatka alebo stuha bola spojením s oblohou. Otvory ako oči, ústa a nos predstavovali nebezpečenstvo, že by sa do bábiky mohol dostať duch. Ten mohol byť rovnako dobrý ako zlý, preto radšej neriskovali a namiesto toho hlavy bábik omotávali do tvaru kríža.“ Za materiál k výrobe obvykle dobre poslúžili staré šaty, zvyšky látok a vnútornú výplň tvorila slama. „Tí majetnejší samozrejme dávali svojim bábikám krajšie a bohatšie zdobenia, výšivky či rôzne ozdoby a koráliky. Niektoré dokonca plnili voňavými bylinkami alebo vkladali do nich rôzne predmety, ktorým prikladali nejakú dôležitosť. Čo ale bolo najdôležitejšie, nikdy nemohli pri zhotovovaní používať ani ihlu, ani nožnice,“ zdôrazňuje ešte k zhotovovaniu motaných bábik Kamila Prextová a dodáva, že o to, aby sa na túto krásnu tradíciu ručne robených bábik ani náhodou nezabudlo sa stará Gabriela Balvirčáková z o.z. Veršočok.
LitPark svojim návštevníkom v termíne do 31. marca 2022 ponúka rovnako výstavu ilustrácií oceňovanej slovenskej ilustrátorky Daniely Olejníkovej, prostredníctvom ktorej sa zoznámite s knihami spisovateľky Jany Bodnárovej: Trinásť a Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy.
Zdroj: Knižnica pre mládež mesta Košice
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.