Rádioaktívny odpad z nemocníc sa začne postupne likvidovať

Zdravotnícke zariadenia na Slovensku by sa už čoskoro mohli zbaviť záťaže v podobe rádioaktívnych odpadov. Ako v pondelok na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, nejde síce o najväčší problém Slovenska, tento problém však je, je dlhodobý a je nutné ho riešiť. Množstvo nemocníc totiž skladuje rádioaktívny materiál pochádzajúci najmä zo zariadení, ktorými sa v minulosti liečili onkologické ochorenia.
Doteraz pritom podľa ministra kompetentní pred týmto problémom zatvárali oči. Po novom však zdravotníckym zariadeniam pomôže štátny JAVYS, ktorý má ako jediný na Slovensku povolenie na likvidáciu rádioaktívneho materiálu.
„Dnešným dňom začíname zbierať tento rádioaktívny odpad, spoločnosť JAVYS ho bezpečne uskladní v skladoch v Jaslovských Bohuniciach a bude ho postupne likvidovať,” priblížil Sulík. Ako doplnil generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS Peter Štuller, v rámci tohto procesu úzko spolupracujú s Úradom verejného zdravotníctva SR a aj rezortom zdravotníctva. Tie aktuálne mapujú situáciu a zisťujú, ktoré prevádzky disponujú rádioaktívnym odpadom, prihlasovať sa môžu aj sami. „Do konca mesiaca, možno v marci, budeme presne vedieť, kde sa čo nachádza,” poznamenal minister.
Aktuálne teda Ministerstvo hospodárstva SR a ani JAVYS nevedia, akého počtu nemocníc sa tento problém týka a ani koľko presne bude likvidácia odpadu stáť. „Bavíme sa o miliónovej čiastke, je v jednotkách miliónov,” priblížil minister s tým, že zdroje vznikli vďaka úsporám v prevádzke štátnej firmy.
Zdroj: (SITA, it;zol)
Odporúčané články

V septembri by sa úvodnými prácami mala začať v poradí už tretia etapa Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov. Mesto Košice vyhlásilo v stredu verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktorý zabezpečí modernizáciu celkovo 13 zastávok na území mestských častí Dargovských hrdinov, Sídlisko KVP, Juh, Západ a Staré Mesto. Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 1,43 milióna eur bez DPH, čo je 1,76 milióna eur.

Známe košické kúpalisko Triton je mimo prevádzky od roku 2018. Mesto Košice zisťuje záujem mestskej časti (MČ) Juh o areál. Hlavným problémom v danej lokalite je, že pozemky pod areálom, ale nie sú vo vlastníctve mesta Košice. Ako objasnila pre agentúru SITA starostka tejto košickej mestskej časti Anna Súkeníková, kúpalisko v minulosti prevádzkoval Podnik služieb MČ Juh.

Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.